6 rychlých a jednoduchých technik ke zbavení se stresu
Za léta mé psychoterapeutické praxe, jsem si všimla, že lidé jsou v podstatě stejní. Objevila jsem, že je 12 klíčových přístupů, které jsou základem všech našich problémů. Ačkoliv každá osoba má trošku jiný příběh, založený na jeho nebo její konkrétní situaci a výchově v dětství.
Těmito přístupy je myšlena například potřeba kontrolovat nebo být egocentrický či být hned kritický. Těchto 12 přístupů a problémy, které způsobují, pramení ze tří jádrových emocí, které často zůstávají nevyjádřeny: SMUTEK, HNĚV a STRACH.
Navrhla jsem online průzkum, který mi pomohl zjistit, které hlavní emoce zapříčiňují lidem nejvíce problémů v jejich životech a které postoje jsou nejvíce dominantní. Na základě odpovědí od 1 000 respondentů, jsem vyzkoumala, že nejdominantnější emocí, se kterou se lidé potýkají, je STRACH. A dále že strach se projevuje jako stres a obavy.
Můj výzkum ukazuje, že spousta z nás zapomněla na moto z šedesátých let „být tady a teď“, které propagovalo štěstí a vnitřní klid. Nejvíce rozšířený postoj, který vyplynul z mého výzkumu, je, že lidé nejsou moc dobře schopni žít v přítomnosti. Více jak 7 z 10 respondentů (71,4 %) uvedlo, že je z poloviny nebo i více zaujato minulostí nebo budoucností.
Zaměřování na minulost „co když“ nebo obavy z toho, co se všechno může stát v budoucnu jsou klasickými symptomy strachu. Kupodivu pouze 6 z 10 dotazovaných (58,6 %) řeklo, že také občas pociťuje potřebu kontrolovat. Kontrola je další ze společných projevů strachu. Problémem ale je, že život v každodenním strachu může vést k chronickému stresu.
Tyto postoje zrcadlí naši současnou společnost. Snažíme se toho dělat tak příliš a obětujeme naše zdraví a duševní pohodu. Narušuje to naši schopnost radovat se z každého okamžiku a užívat si naše životy. Jsme ovládáni strachem!
Tady přikládám krátký seznam několika taktik, jak rychle rozpustit na strachu založený stres v každodenním životě.
1. Vytřeste ze sebe svůj strach
Funguje to. Zatímco sebou třesete, zkuste nemyslet na všechny své starosti a strachy. Ve své mysli si opakujte tyto dvě jednoduché věty stále dokola: „Všechno je OK“ a „Všechno bude v pořádku.“
2. Nehromaďte si své starosti
Jedna z cest, jak se staneme „přeplnění“, je tím, že si ve své mysli snažíme najednou uchovat myšlenky na všechno. Zkuste se zaměřit jen na jednu věc a tu si promyslete. Toto duševní cvičení může být velmi uklidňující, protože vyžaduje, abyste zpomalili svoje myšlenky a zorganizovali jste si je do „chlívečků“.
3. Udělejte si podrobný seznam úkolů
Napište si seznam věcí, co máte udělat. Je to dobrý způsob, jak si roztřídit vaše problémy do menších a jednodušších úkolů, které mohou být jednodušeji uskutečnitelné, když se do nich pustíte jeden po druhém. Udělejte si seznam toho, co je potřeba udělat a věnujte se vždy pouze jedné věci.
4. Netrapte se s tím sami
Každá „nadhlavu-rostoucí“ situace se stane lehčí, když se někomu svěříte anebo požádáte o pomoc. Pokud si daná situace žádá váš rozum a vaše dovednosti, můžete tomu přece jen odlehčit, když požádáte kamaráda nebo kolegu, aby vám pomohl s těmi méně náročnými aspekty vaší práce či života. S těmi, které vám kradou drahocenný čas a energii z náročnějších úkolů.
5. Buďte na sebe hodní
Striktně přerušte všechny kritické myšlenky na to, že jste něco neudělali dobře a oceňte se uznáním za to, co jste udělali. Opakovaně si připomínejte, že děláte to nejlepší, co můžete nebo že jste udělali to nejlepší, co jste v daný okamžik mohli.
6. Dostaňte se do PŘÍTOMNOSTI
Když se bojíte a děláte si starosti, udělejte něco, při čem si odpočinete a co vás dovede do PŘÍTOMNOSTI. Zavřete oči a soustřeďte se na to, jak zhluboka dýcháte. Zkuste si vyčlenit pár minut během svého stresu-plného dne, abyste udělali krok zpět od nesmírného pracovního zatížení nebo problémů a udělejte něco k vašemu oživení. Osvěžte si vodou obličej. Udělejte pár dřepů s výskokem. Projděte se venku. Nebo si na 15 minut schrupněte.
Komentáře: