Léčivá moc placeba POTVRZENA: Pozitivní očekávání vede k pozitivním fyziologickým změnám

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zdraví Počet zobrazení:: 4750

Včerejší dokumentární film v pravidelném vědeckopopulárním pořadu televize BBC Horizon "The Power of the Placebo" shrnul pozoruhodné výsledky nejnovějšího vědeckého výzkumu léčivých efektů placeba, falešných pilulek, které neobsahují žádné léčivé léky, ale jen třeba kukuřičnou mouku nebo cukr.

Bylo zdokladováno, že i takové "prázdné" pilulky vedou k zvýšení sportovního výkonu a k vyléčení chorob, a to, jak dokázali lékaři z Harvardské univerzity, dokonce i v případech, kdy pacient ví, že pilulka je podvod a neobsahuje žádný lék.

Léčivý efekt placeba fungoval však nejen u pilulek, ale i u předstíraných operací poškozených žeber či páteře, a při předstírané léčbě akupunkturou.

Lépe fungují kapsle než klasické prášky a čím je kapsle větší a výraznější, je její zdravotní účinek větší. Placeba mají zřejmě u pacientů podobný efekt jako hypnóza. Bylo zdokladováno, že pacientovo pozitivní očekávání způsobuje, že mozek nařídí v jeho těle provedení pozitivních fyziologických změn. Výzkumníci nyní začínají zkoumat, jakými mechanismy se to provádí.

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.