Nepříjemná pravda o jedech v potravinách. Každý máme v těle máme koktejl pesticidů

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zdraví Počet zobrazení:: 7213

Odborníci bijí na poplach. Ovoce, zelenina a další zemědělské plodiny jsou »nasáklé« pesticidy. Zákon a směrnice, které měly přimět zemědělce používat méně chemie, jsou bezzubé.

Klesá plodnost u mužů. Přibývá dětí s poruchami chování, z nichž mnohdy vyrůstají agresoři a domácí násilníci. Trápí nás nádorová onemocnění, alergie a další choroby, v souvislosti s nimiž odborníci hovoří o vlivu chemie.

Přitom téměř 5022 tun chemických přípravků na ochranu rostlin spotřebovali vloni zemědělci na polích.

Jen u jablek připouštějí postřik 15–17krát za rok, a to na tom nejsme z hlediska Evropské unie nejhůř. Italové, odkud dovážíme obří nablýskaná jablka a další ovoce a zeleninu, stříkali až 25krát. Podle odborníků mnohdy zbytečně. „Někteří nasazují pesticidy proti škůdcům preventivně. Je to stejně nesmyslné, jako bychom užívali antibiotika, abychom nedostali angínu,“ poukázala na jeden z nešvarů Magdaléna Hrdličková z Asociace pro bezpečné potraviny.

Potraviny v Česku jsou kontrolovány a limity na přítomnost chemických látek plněny. Přesto není důvod ke klidu... Podle specialistů jde o to, že tyto látky se v těle během let hromadí, ukládají a také spolu nějakým způsobem reagují. „Povolené zbytky pesticidů, které se do nás dostávají, vytvářejí »koktejl«, o němž nevíme, co s námi udělá,“ varovala profesorka Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Jinými slovy, co vás nezabije dnes, to může udeřit za pár let. A uvedla příklad s DDT. I když se již roky nesmí používat, v tělním tuku ho dodnes má řada Čechů.

Přes prsty pěstitele-chemiky neklepl ani zákon, který měl omezit pesticidy a nahradit je nechemickými biologickými přípravky. „Ministerstvo zemědělství i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zájem o snižování pesticidů či nahrazování chemických prostředků jinými neškodlivými látkami ve skutečnosti neprosazují,“ řekl David Palát, předseda Asociace pro bezpečné potraviny.

Podle něj jsou zásady integrované ochrany rostlin nastaveny benevolentně. Zemědělci musí splnit určitý počet bodů, z nichž jen jeden se týká chemického ošetření. Většinu požadavků naplní každý farmář bez ohledu na to, jak s chemickými přípravky nakládá, zaznělo v diskusi odborníků v Senátu Parlamentu ČR.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.