14 skutečností, které lidé raději nechtějí vědět o svých oblíbených potravinách
Existují stovky informací o potravinách, které se zákazníkům neříkají anebo nejsou zveřejněny, až když je to už opravdu nutné. Následujících 14 faktů bylo sice již několikrát zveřejněno, ale stále je nezná spousta zákazníků.
Mnoho studií již prokázalo, že i když je na potravinách napsáno „čisté“, „čerstvé“, „nechemické“ či „přírodní“, jde pouze o slova. Navíc při zpracování jídla se jedná rovněž o ingredience použité k výrobě, odpad, který je vygenerován a ostatní detaily, o kterých se nemluví. Až doteď.
1. Výroba řeckého jogurtu produkuje miliony tun toxického odpadu ročně a nikdo neví, co s tím
Ze 100g mléka se vyrobí pouze 28g řeckého jogurtu. Ze zbytku se pak stane kyselé syrovátka. Tato tenoučká vrstva odpadu se vyhazuje, což je však ilegální. Je totiž silně toxická pro životní prostředí, protože krade kyslík z potoků a řek. Toto znečištění by mohlo přeměnit vodní toky na „mrtvé moře“. Za posledních pár let už syrovátkový odpad zabil tisíce ryb.
2. Veškeré džusy označené jako „ne z koncentrátu“ jsou vyrobeny z umělého aroma, které zajišťuje, že každý chutná stejně
Nehledě na to, jaké je roční období nebo jaká byla zrovna úroda pomerančů, velcí výrobci přidávají do džusů uměle vyrobené příchutě pro perfektního vyvážení chutě. Tyto směsi jsou do džusů přimíchávány za chemického odstranění kyslíku, aby odstranily přírodní aroma pomerančů, a učinily tak tekutinu déle trvanlivou.
Jelikož se tato přidané aroma technicky vyrábí z extraktu z pomerančového oleje (i když jde o chemicky vyrobený derivát), nemusí být specificky označováno na seznamu ingrediencí.
3. Vegetariánské burgery jsou jedovatější než hovězí
Více jak 99% vegetariánských burgerů je vyrobeno z izolátů sójových proteinů. Tyto látky jsou derivovány ze sójové mouky zbavené tuku, které jsou jinak používány do krmiva pro zvířata a dochucována cukrem a kořením. Sójový olej je obvykle oddělován ze zkažených sójových bobů za použití hexanu. Jde o jednu z těkavých látek, která je obsažené v zemním plynu či benzinu. Více než 95% sóji je navíc GMO.
Americký Institut hojnosti testoval vzorky sójových jídel a v 1 ze 100000 bylo naměřeno větší množství hexanu, než je povoleno. Důležitější otázkou však zůstává, proč vůbec existuje nejvyšší povolené množství této škodlivé substance???
4. mléko je nadojené z krav, které jsou krmeny gmo a nadopovány hormonálními injekcemi. Navíc se následně upravuje varem, homogenizací a pasterizací
Staří farmáři Vám ještě potvrdí, že podle chuti mléka umí odhadnout, kde se daná kráva pásla. Oproti tomu mléko koupené v supermarketu bude uniformě bílé a mléčnou pachuť možná rozpoznáte jen, až Vám mléko projde varem.
Současné krávy se pasou ve stádech o 800 kusech a jsou krmeny GMO zrním namísto trávy. Podle UC Davis je každé třetí stádo v USA dopováno hormony za účelem zvýšení produkce. Po nadojení se navíc mléko upravuje varem, homogenizací a pasterizací, což v praxi znamená, že je rozebráno a pak opětovně složeno. Stále si myslíte, že jde o mléko?
5. koktejlové třešničky jsou odbarveny (ve slaném roztoku), napuštěny obrovskou dávkou kukuřičného syrupu a pak znovu chemicky obarveny, aby „neztratily“ barvu
6. většina instantních polévek je dochucena glutamátem, i když se na obalu píše, že ne
Glutamát sodný je pomalý jed, který se skrývá za celý tucet jmen, jako například “přírodní aroma“ nebo “žloutkový extrakt“. V současnosti není nezákonné glutamát sodný neuvádět na seznamu ingrediencí u tisíců potravin.
Celá řada výrobců polévek pak potvrdila, že glutamát skrývají za „přírodní“ názvy jako “žloutkový extrakt“ nebo “hydrolyzovaná bílkovina“. Tyto slovní hříčky se začaly používat v roce 2008, kdy se lidé začali o obsah glutamátu zajímat, a výrobci se báli, že by zákazník produkt s glutamátem nekoupil.
7. instantní polévky prochází takovým výrobním procesem, že výrobci musí používat nadměrnou zeleninu
S cílem zneškodnit co největší množství patogenů FDA požaduje, aby instantní polévky byly zahřáty až na 250 stupňů. Tyto požadavky mění chuť polévky, ale také výrobní proces.
Výrobci polévek nezveřejňují, jak do nich přidávají mutantní zeleninu jako např. mrkev velikosti baseballové pálky. Jakmile však projde zelenina vysokoteplotním vařením, zmenší se přesně na tu velikost, jakou jste zvyklí dávat do polévek.
8. většina zmrzlin je zahuštěna a stabilizvána řadou toxických látek
Tyto toxiny zahrnují především látky, které zmrzlině brání se destabilizovat. Obsahují polysorbate 80, sorban draselný, benzoát sodný, karagenan, gumu guar, xantanovou gumu či sójový lecitin. Pokud zmrzlina rychle taje, jde o dobré znamení. Nejspíše obsahuje méně toxických stabilizátorů.
9. hot dogy jsou naplněny mixem odřezků z kuřecího a vepřového, tukem a „granulovou výplní“
Červené či světle hnědé hot dogy obvykle obsahují velmi malé množství masa. Místo něj se skládá z 64% z kuřecích a z 14% z vepřových odřezků.
Mimo to obsahují i kukuřičný sirup, mléčnou bílkovinu, dusitan sodný, různá dochucovadla, E452 nebo draselné a sodné trifosfáty.
10. mnoho olivovách (a pěkně drahých) olejů „extra virgin“ je vyrobeno z levnějších semenných a ořechových olejů
S cílem navýšit profit, mnoho výrobců oleje do lahví s etiketou „extra virgin“ nalévá olej slunečnicový, lískooříškový či sójový. Zároveň zaměňují i zemi původu.
11. růžové a červené potraviny jsou obvykle barveny karmínem, také známým jako rozdrcená tělíčka hmyzu
12. smetana do kávy je obvykle vyrobena z kukuřičného sirupu a rostlinného oleje
Ve smetaně do kávy není žádná smetana. Zde je seznam ingrediencí od výrobce “Mate“:
VODA
ROSTLINNÝ OLEJ
ZČÁSTI ZTUŽENÝ SÓJOVÝ/ NEBO BAVLNÝ OLEJ
MÉNĚ NEŽ 2% KASEINU (ODVOZENÉHO Z MLÉKA)
Hydrogenfosforečnan draselný
Mono– a di-glyceridy
HLINITOKŘEMIČITAN
UMĚLÉ AROMA
KARAGENAN
13. slanina se vyrábí tak, že vepřové plátky se vykoupají v tekutině „ochucené“ kouřem
Evropský úřad pro bezpečnost potravin v současnosti testuje bezpečnost této tekutiny.
14. strouhaný sýr je namíchán s pilinami kvůli trvanlivosti
Celulóza vyrobená z rostlinných vláken (včetně těch dřevěných) je běžným aditivem, které se přidávají do zmrzliny, aby byla krémovější, nebo do salátových dresinků, aby měl méně kalorií. Jelikož jde o přírodní produkt, nemusí se uvádět na seznamu ingrediencí. Hmmm, delikatesní!
Zdroj: preventdisease.com
Komentáře: