Čtyři mýty o jídle a pití

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zdraví Počet zobrazení:: 6120

Musíme vypít denně tři litry vody? A je paleolitická dieta zdravá? A co cukr? Na tyto otázky se snaží odpovědět článek z NewScientist.

1. Voda

Není pravda, že člověk musí denně vypít tři litry vody. Tento mýtus vznikl v polovině minulého století, zřejmě při špatné interpretaci doporučení amerického Národního výzkumného výboru. Tělo získává vodu i z jídla, při rozkladu jednotlivých molekul na oxid uhličitý a vodu - teoreticky stačí vypíti pouze jeden litr vody denně.

Není pravda ani to, že člověk by měl pít především čistou vodu - a už vůbec ne kávu. Výzkum (Journal of the American College of Nutrition) z roku 2000 ukázal, že vzhledem k hydrataci organismu měli lidé pijící kofeinové a jiné nápoje stejné výsledky. Stačí jednoduše pít či jíst, tělo si už vodu získá.

Poslední mýtus je, že když už jsme žízniví, je pozdě. Není - výzkumy ukázaly, že tělo dává signál dávno předtím, než vodu opravdu potřebuje. Děje se tak při dvouprocentním zvýšení hustoty krve, formálně jsme dehydratovaní až tehdy, když by toto zvýšení bylo pětiprocentní.

2. Z cukru jsou děti divoké

Možná to znáte: nedávejte dětem příliš mnoho sladkého, nedokážete je pak udržet pod kontrolou. Inu, ani toto není pravda. Metavýzkum (Critical Reviews in Food Science and Nutrition) před patnácti lety nezjistil žádné rozdíly v chování dětí mezi skupinami, které dostávaly zvýšenou dávku cukru a těmi, kterým bylo podáváno placebo. Platilo to dokonce i pro hyperaktivní děti.

Ve skutečnosti to může být přesně naopak, cukr dětem pomáhá. Hodinu a půl po podání sladkého nápoje (Biological Psychology) se ukázalo, že dětem se zlepšila koncentrace. Měli i lepší výsledky v paměťových testech.

3. Mírná nadváha je špatná

Pokud si odmyslíme estetický rozměr, který je i tak výsledkem společenské dohody, přetrvává dojem, že i mírná nadváha není zdravá. Pravda je spíše taková: obezita je vážnou nadváhou a dopomáhá vážným zdravotním problémům. Zvyšuje riziko cukrovky, srdečně-cévních chorob, dokonce i riziko rakoviny. Mít pár kilo navíc však nezdravé není.

Letošní metavýzkum (The Journal of the American Medical Association) téměř stovky studií ukázal, že mírná nadváha ve skutečnosti snižuje riziko problémů. Vědeckou záhadou však zůstává, jak tento mechanismus funguje. Odborníci spekulují, že pár kilo navíc usnadňuje imunitnímu systému bojovat s nákazou.

4. Jezte jako pračlověk

Je to nová móda, takzvaná paleodieta, podle níž bychom se měli stravovat jako naši dávní předkové. I když se naše společnost radikálně vyvíjí, naše těla a mozky, naše geny i instinkty jsou stejné jako před tisíci lety. Nuže, toto nemusí být pravda, a o zdravém stravování bandy lovců a sběračů nevíme téměř nic.

V první řadě, nové výzkumy (PLoS One) ukazují, že v průběhu tisíciletí se nám chutě až tak neměnily a není důvod předpokládat, že naši předkové by si dobrovolně vybrali jiné jídlo, než my dnes. Správně však není ani tvrzení, že změně životního stylu se naše těla nepřizpůsobila. Vyvinula se nám napříkald tolerance na laktózu. Mnoho lidí má extra geny na zpracování škrobu - ano, toho z obilí.

Pravěcí lidé žijící před desítkami tisíc let navíc nebyli svým stravováním nijak extra adaptovaní na prostředí. A zejména: my ve skutečnosti ani netušíme, zda vůbec byli zdraví.

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.