Potvrzeno. Severní pól se posouvá směrem na východ

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zajímavosti Počet zobrazení:: 5882

Vědci již delší dobu pozorují posun geografických pólů Země, v poslední době se ale severní pól začal pohybovat rychleji a, kromě toho, změnil i směr a posouvá se na východ.

Pohyb severního pólu vědci pozorují již 115 let. Dříve se posunoval ke Kanadě rychlostí 7 – 8 centimetrů za rok. Za celou dobu sledování se přemístil o 12 metrů. Vědci NASA ale zaznamenali, že v roce 2000 pól změnil rázně směr a nabral kurz na Velkou Británii.

Jeho rychlost se přitom zvýšila na 17 cm za rok. „Změna směru pohybu pólů je velmi významná“, řekl Surendra Adhikari z Laboratoře proudového pohonu (NASA’s Jet Propulsion Lab.).

Je důvodem pohybu tání ledovců?

Výzkum ukázal, že příčinou zrychlení posunu je tání ledovců v Grónsku a v západní části Antarktidy, kde současně ale dochází k nárůstu objemu východoantarktického ledovce.

Od roku 2003 roztává ročně v průměru 272 krychlových kilometrů ledu v Grónsku a 124 v západní Antarktidě. Zároveň se navyšuje objem ledu ve východní části ročně o 74 km3. Což se promítlo do pohybu pólů.

Je důvodem pohybu tání ledovců?Kromě toho, poklesl také objem vody v oblastech Kaspického moře a u Indického poloostrova, a i to má vliv na rychlost pohybu. Vědci označili tuto tendenci za ohrožující a domnívají se, že za tuto situaci může oteplení klimatu.

„Jedná se o další zajímavý efekt změny podnebí“, poznamenal Jian-li Chen ze Střediska vesmírného výzkumu při Texaské univerzitě.

Tání ledu v Grónsku probíhá v poslední době opravdu s katastrofickou rychlostí, proto se grónský ledovec stal předmětem mimořádné pozornosti vědců. Ti se domnívají, že pokud roztaje celý, hladina světového oceánu se zvedne o 7 metrů.

Rozpouštění ledovců je spojeno s oteplením, za poslední dobu se průměrná roční teplota v Grónsku zvýšila o 1,5 stupně Celsia. Podle odhadu klimatologů z různých institucí byl rok 2015 nejteplejší za celou historii studia podnebí. V letošním roce bylo také již zaznamenáno několik rekordů a vědci počítají s tím, že tento trend bude pokračovat.

Za všechno může člověk

Za jednu z hlavních příčin oteplení považují klimatologové antropogenní vliv (působení člověka). Chemické látky, vypouštěné továrnami, vedou k velké koncentraci oxidu uhličitého na Zemi a to způsobuje skleníkový efekt. Člověk takovým způsobem přivádí svou planetu do katastrofického stavu a neprojevuje se to jenom oteplením, hrozí i přepólování Země.

Prozatím vědci z NASA neoznačili tyto změny jako problémové, nicméně změny na povrchu planety, jak se již ukázalo, mohou silně ovlivnit rotaci Země.

Někteří výzkumníci se domnívají, že na naší planetě k výměnám pólů v minulosti docházelo a důsledkem byly pak rozsáhlé katastrofy. V roce 1974 inženýr a badatel, Flavio Barbiero, vyslovil předpoklad, že k přepólování došlo před 11 000 lety a je zaznamenáno v mytologii jako zánik Atlantidy a kontinentu Mu.

Za všechno může člověk Vědec je přesvědčen, že zmizelou Atlantidu můžeme najít pod antarktickým ledovým příkrovem. V letech 1970 – 1980 zveřejnila žurnalistka Ruth Schick Montgomery sérii knih, ve kterých spojuje předpověď kataklyzmatu Edgarem Caycem právě s výměnou pólů.

V každém případě je ale potřeba aby lidstvo změnit své chování a vztah k naší planetě; a také se musí naučit používat sluneční a větrnou energii.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pro upřesnění dodejme, že:

  • zemský pól urazí po zemském povrchu každý rok mnoho metrů. Krouží totiž po přibližných kružnicích o pulsujícím průměru 3-15 metrů. Jedno obkroužení trvá něco přes rok. Pohyb, o kterém hovoří článek, je pohybem myšleného středu těchto kružnic.
  • podobné změny rychlosti a směru prodělal pohyb středů kružnic v posledním století už několikrát. Podobným směrem jako po roce 2005 se pohyboval například ve 40. letech 20. století.
  • posledních několik let se střed kružnic pohybuje znovu přibližně směrem k východní Kanadě. Směr na Anglii je průměrem za posledních 15 let. (Po roce 2000 cestoval střed kružnic po několik let směrem na západ Ruska, pak se pohyb vrátil na předchozí směr.)

Zdroj: [1][2]

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.