Znepokojivé otřesy na celé planetě pokračují: nejnebezpečnější vulkán v Mexiku začal velkolepě soptit
V blízkosti sopky Popocatépetl žije více než 25 milionů lidí. 18 milionů z nich žije v Ciudad de México. V úterý ráno ve 2:32 se tento nejnebezpečnější mexický vulkán probudil. Mnoho expertů se obává dalšího soptění.
Popocatépetl je aztécké slovo, které znamená „kouřící hora“. Dle historiků tento vulkán pohřbil mnohá aztécká města. Horké bahno vyvěrající z této sopky prý bylo tak hluboké, že zasypalo celé aztécké pyramidy. Pokud by se Popokatépetl rozsoptil do svého maxima, tak by Mexiko čekala největší katastrofa v novodobých dějinách. Pokud vezmeme v úvahu co se v uplynulém týdnu dělo v Ekvádoru, Japonsku a Yellowstonu, tak se domnívám, že jsou tyto obavy na místě.
Erupce Popocatépetlu obyvatele velice překvapila. Takto tuto událost komentovalo jedno z mexických médií:
Vulkán Popocatépetl se toto ráno ve 2:32 probudil. Množství popelu dopadlo na většinu města Puebla a letiště muselo být uzavřeno.
Cenapred, Národní centrum prevencí pohrom, uvedlo, že vulkán chrlil popel do výšky okolo tří kilometrů nad kráterem.
Explozi doprovázely emise žhavých kousků, které dopadaly v severovýchodním směru až do vzdálenosti 1,6 km od sopky. Popocatépetlu se přezdívá El Popo.
Slova však mohutnost této erupce nemohou popsat. Pokud vás to zajímá, tak se můžete podívat na záznam momentu, kdy tato sopka začala soptit zde:
Seismologové v současnosti spekulují o tom, jaké další území bude v budoucnu zasaženo.
Například vědci v Indii se domnívají, že ohromné množství tektonického napětí, které se nashromáždilo, by mohlo vyvolat zemětřesení 8 až 9 stupně. Jsou přesvědčeni, že by toto zemětřesení mohlo přijít „kdykoli“.
Proces podsouvání tektonických desek, jež je podobný tomu, který zapříčinil ekvádorské zemětřesení, se děje také v oblasti Himalájí. Zde se Indická deska posouvá směrem k čínské pevnině.
Tento tlak směrem na sever způsobil v této oblasti velké množství tektonického tlaku, což tuto oblast vystavuje velkému riziku zemětřesení.
Vědci se domnívají, že v této oblasti je nashromážděno tolik energie, že by zde mohlo dojít k zemětřesení 8 až 9 stupně. Toto zemětřesení by se mohlo dostavit kdykoli.
Experti v Americe se domnívají, že nejvíce v nebezpečí je především západní pobřeží. Jedním z těchto expertů je dřívější vědec United States Geological Survey (americká vědeckovýzkumná vládní agentura), Jim Berkland. Wikipedie o něm uvádí:
Jim Berkland vystudoval na Kalifornské univerzitě Berkeley geologii. V roce 1958 zde získal bakalářský titul. Následně pracoval pro United States Geological Survey a nadále pokračoval ve studiích na univerzitě. V roce 1964 začal pracovat v United States Bureau of Reclamation (federální agentura zabývající se vodním hospodářstvím). Po dokončení studií učil v letech 1972-1973 na Apalačské státní univerzitě. Následně se vrátil zpět do Kalifornie kde pracoval jako geolog pro kraj Santa Clara, a to od roku 1973 až do roku 1994, když odešel do důchodu.
Berkland během nedávného rozhovoru s Bobby Powellem vysvětloval, že většina „megazemětřesení“ probíhá buď během novoluní, nebo během úplňku. Oblasti, které jsou podle něj v současnosti v největším ohrožení, jsou Zlom San Andreas a Kaskádská zlomová zóna.
Je něco „velkého“ nevyhnutelné? Slavný vědec Jim Berkland, muž který předpověděl zemětřesení Loma Prieta v roce 1989, se obává, co by mohlo následovat na západním pobřeží USA po nedávným zemětřeseních v Ekvádoru a Japonsku. Tato zemětřesení po sobě zanechala stovky mrtvých a probudila vulkány v Ohnivém kruhu v Pacifickém oceánu. Tato zemětřesení nastartovala sérií zemětřesení v Hawaii, Arizoně a v Yellowstonském národním parku.
„Mějte se na pozoru před novoluním a úplňky“, říká Berkland v tomto exkluzivním interview. Tento geolog, který se straní společnosti, říká, že 20 z posledních 25 „megazemětřesení“ proběhlo v období novoluní nebo úplňků. Doba přílivu a odlivu v období rovnodennosti je spojena s extrémními gravitačními silami, které zapříčiní zemské roztahování a stahování, jež se dají připodobnit k přílivům a odlivům.
Berkland tvrdí, že oblasti, které jsou podle něj v největším ohrožení, jsou Zlom San Andreas v kotlině v LA a Kaskádská zlomová zóna podél pobřeží států Oregon a Washington. Zde by bylo toto dlouho očekávané zemětřesení doprovázeno masivní tsunami, jež by mohla zabít tisíce lidí a znamenalo by zničení majetku v miliardách dolarů.
I přes to, že jsem v nedávné době napsal článek, který popisuje možnost výskytu zemětřesení v oblasti Kaskádské zlomové zóny, bych chtěl upozornit, že se nejedná o jakoukoli předpověď možného zemětřesení.
Můžeme však s jistotou říci, že zemská kůra je stále více nestabilní. Na naší planetě dochází k tuctům zemětřesení o velikosti 4 i více stupňů. Právě v tuto chvíli, když si tento článek čtete, dochází na světě k erupci 38 vulkánů.
Je celkem zajímavé poukázat na to, že v roce 1906 došlo v Ekvádoru a Japonsku k velkým zemětřesením. Tato zemětřesení předcházela zemětřesení v San Franciscu ve stejném roce.
ledna 1906 zasáhlo Ekvádor zemětřesení o síle 8,8 stupňů Richterovy stupnice. 17. března následovalo zemětřesení o síle 7,1 v Japonsku.
Většina Američanů ví o zemětřesení, které zasáhlo 18. dubna 1906 San Francisco. Mělo sílu 7,8. Většina lidí si však neuvědomuje, že zemětřesení v San Franciscu mělo spojitost s předešlými zemětřeseními.
Je možné, že dojde k něčemu podobnému?
Zdroj: [Dobajedu.cz][2]