V Mexiku objevili jedno místo, které naprosto ohromilo nálezce. Zřejmě se jedná o nejhlubší systém jeskyní na světě
Americký výzkumník Bill Stone prohlásil, že systém jeskyní Chevy nacházející se v mexickém státě Oaxaca je asi nejhlubší na světě.
Příští rok připravuje expedici, která přezkoumá tyto jeskyně a potvrdí nebo vyvrátí toto tvrzení.
Této expedice se zúčastní asi 60 až 70 speleologů. Bill Stone v této souvislosti zmiňuje, že vědci se snažili alespoň přibližně vyhodnotit rozměry těchto jeskyní ještě v r. 1990. Tehdy do vody v jedné z jeskyní hodili 7 kg barvy a voda zabarvená zeleně se pak objevila v sousední řece Santo Domingo ve vzdálenosti 2,5 km.
Vědci se domnívají, že plocha podvodních tunelů jeskyní Chevy je dvojnásobně větší než Manhattan a tvoří plochu 175 čtverečních kilometrů. Známý speleolog Zeb Lilly při průzkumu těchto jeskyní zdůraznil: "Samozřejmě jsou na světě hory, které ještě nikdo nezdolal. Ale už teď si je můžete prohlédnout na Google Earth ještě předtím, než se vydáte na tyto hory. Rovněž se můžete spustit i na oceánské dno, všechny údaje, které jsou již na mapách, byly získány a průzkumem prostřednictvím sonarů. Ale v jeskyních se ještě dá objevit mnoho překvapivých věcí i tehdy, když zorganizujete expedici s velmi skromným rozpočtem..."
Dosud za nejhlubší jeskyni světa považují jeskyni Voronya nebo Voronja Cave /Krubera Cave/, která se nachází v Abcházii - na Gagrinském hřebeni horského masivu Arabika. Je hluboká 2197 metrů. Je to jediná jeskyně na světě hlubší než 2 kilometry. Zatím je nejhlubší... Pro lepší orientaci - představte si šest a půl Eiffelových věží naskládaných na sebe. Jeskyně je považována za "Everest jeskyní" a nachází se v masivu Arabika, jednom z největších vysokohorských vápencových masivů na okraji Černého moře na západním Kavkaze.
Tato hora skrývá několik stovek jeskyní, které se začaly rozvíjet asi před 5 miliony let, ale jen 5 z nich je hlubších než 1 000 metrů, a jedině Krubera /Voronja Cave/ je jedinou na světě s hloubkou více než 2 000 metrů.
Od jejího objevu v roce 1960 se průzkumníci a vědci pokoušeli sestupovat stále hlouběji a hlouběji a pokaždé nastavovali nové rekordy. V roce 2001 se Krubera stala oficiálně nejznámější jeskyní, kterou prozkoumal člověk do hloubky 1 710 metrů, čímž porazila Lamprechtsofen o úctyhodných 80 metrů. V roce 2004 se stala známou jako nejhlubší jeskyně na světě s hloubkou více než 2 000 metrů a v roce 2012 se ukrajinský badatel Gennadiy Samokhin spustil až do šachty, která je zcela ponořena ve vodě a tímto odvážným činem rozbil do té doby platící světový rekord.
Tato jeskyně je pojmenována po ruském geologovi, profesoru a zakladateli krasové topografie v Rusku, Alexandrovi Kruberovi. Tento odborník v oblasti geografie se narodil ve městě Istra a vystudoval Moskevskou univerzitu v roce 1897. Kromě jeskyně je po něm pojmenován i horský hřeben Krubera Ridge na ostrově Iturup /ostrovní oblast Kurilské ostrovy/.
Zdroj: hlavnespravy.sk