Dr. Leonid Ksanfomaliti tvrdí, že objevil život tam, kde by ho nikdo nečekal
Dr. Leonid Ksanfomaliti z Ústavu vesmírného výzkumu Ruské akademie věd tvrdí, že objevil život tam, kde by ho nikdo nečekal.
Když nyní pomocí nejmodernější techniky zkoumal snímky pořízené na povrchu Venuše sondami Veněra v 70. a 80. letech minulého století, všiml si na nich podivných objektů. Spolu s kolegy se nejdřív domníval, že jde o části opláštění sond, ale bylo jim záhadou, proč jsou jen na některých fotografiích a na dalších ne.
Po dlouhém zkoumání je napadlo, že možná narazili na nějaké formy života. „Na panoramatických snímcích jsme našli 11 objektů, jež lze považovat za rostliny, za flóru. Vypadají jako stonky se čtyřmi listy u kořenového základu. Některé z nich mají nahoře útvary připomínající rozvitá poupata, Zatím o tom mluvíme hodně opatrně. Můžeme jen hypoteticky předpokládat, že jsme objevili známky života na Venuši,“ řekl Ksanfomaliti.
Pozornost ruských vědců zaujaly už před časem další záběry z Venuše, na kterých je objekt připomínající pozemského štíra. Vzhledem k tomu, že „štír“ vrhá stín, jde podle nich o reálný objekt. Zajímavé je, že na každém snímku vypadá trochu odlišně. První fotografie zachycují mělkou drážku, jejíž délka se postupně zvětšuje. Na posledních záběrech „štír“ mizí.
Většina západních vědců se Ksanfomalitiovým zjištěním staví skepticky. „Americká mise Magellan, která v letech 1989 – 1992 zkoumala Venuši, na této planetě neobjevila žádné známky života,“ řekl odborník z NASA Jonathan Hill. „Tehdy byly pořízeny snímky 98 % jejího povrchu a navíc v mnohem vyšší kvalitě, než dodaly sondy Veněra.“ S Ksanfomalitiovými závěry nesouhlasí ani někteří jeho ruští kolegové: „Je to nesmysl. Jeho argumenty mě nepřesvědčily,“ řekl například předseda Astrobiologické komise při Ruské akademii věd Alexej Rozanov.
Leonid Ksanfomaliti je ale přesvědčen, že „pravda je tam někde venku“. „Nesnáším pozemský šovinismus,“ řekl. „Neznámé formy života nemusí vypadat tak, jak si je představujeme my na Zemi. Mohou se významně lišit od toho, co zatím známe.“
Zdroj: procproto.cz