Příručka spokojeného studenta aneb pět tipů pro zvládnutí povinností

Napsal Denisa (editor) dne . Kategorie Zajímavosti Počet zobrazení:: 2713

E-book byl stvořen, aby pomáhal nejen při studiu, ale také při práci a obecně i v osobním životě. Je takovým stručným průvodcem při plnění povinností nebo zvládání obtížných situací.

Možná se člověk zamyslí nad názvem a už po jeho přečtení by po takové příručce nesáhl: „Já už přece nejsem student.“ Ovšem to bychom vlastně popřeli fakt, že se učíme celý svůj život nové věci, proto jsme studenty celoživotně. Někteří by se možná dostali k příručce, ale při pohledu na její ztvárnění by ji zase zavřeli. Obecně je ale nejdůležitější obsah, nikoli forma nebo obal (i když samozřejmě dotvářejí celkový dojem). Vždyť už i malé děti nám skrze své nedokonalé obrázky sdělují nějaké informace. Jak říká Mike Rohde „I ta největší čmáranice dokáže efektivně vyjádřit myšlenky.“ Nejde o to, stvořit umění, příručku, která bude dokonalá v každém jejím směru, ale jde o sdělnou hodnotu, kterou tento e-book přináší.

Vytvořila jsem tuto skromnou příručku nějakou dobu po ukončení bakalářského studia. Chtěla jsem své zkušenosti poslat dále a nenechat si je sobecky jen pro sebe.

Příručka spokojeného studenta by měla pomáhat, navigovat a případně být i oporou. Je nabízena zdarma ke stažení na stránkách facebookového profilu Příručka spokojeného studenta. Plánuji zapracovat na rozšířené verzi, která bude již placenou verzí, ovšem přinese mnohem praktičtější rady, bude zahrnovat nejen pět tipů pro zvládnutí povinností, ale také mnoho dalších přístupů, které vedou ke spokojenosti a pohodě při studiu, práci i řešení vlastních potíží v osobním životě.

E-book zdarma je k dispozici od 10. září a od té doby si jej stáhlo docela dost lidí, a tak mám také zpětné vazby, které se ke čtení tohoto e-booku samozřejmě váží. Jsou to nadšené ohlasy studentů, skeptické pohledy pracujících a také neutrální názory těch, kteří už to všechno znají. Každá kritika posouvá e-book dále, ať už je příjemná, či nikoli. Vše beru jako výzvu a také možnost zkvalitnit Příručku spokojeného studenta tak, aby byla co nejefektivnější a byly v ní obsaženy odpovědi na otázky, se kterými se lidé denně setkávají, a přesto na ně neumějí odpovědět.

Když se vrátím k jedné z mnoha zpětných vazeb – k té, že lidé informace v e-booku znají – musím podotknout, že je to samozřejmě přirozené, že lidé vědí spoustu věcí. Ovšem jedna věc je mít něco na paměti a druhá věc je řídit se tím a žít podle toho. A to mnoho lidí nedělá. Proto by měla tato příručka sloužit jako průvodce, který vždy člověku připomene, proč být před blížícím se termínem povinností v klidu a v pohodě a nezapomínat na to. Lidé totiž informace umějí velmi dobře nosit ve svých hlavách, ovšem tam někde dole se vzpomínkami z dětství. A tato Příručka spokojeného studenta by měla tyto vědomosti pravidelně oprašovat a uvést je z teorie do praxe.

E-book je rozdělen do pěti kapitol podle tipů, kterým se věnuje:

1.      Rozvrhněte si čas

Čas je velmi důležitým společníkem. Řídíme se podle něj ve všem – v práci, ve škole, při změně ročních období apod. Proto je důležité, abychom s ním byli v jakési symbióze, aby nás netlačil dopředu. Měli bychom mít dostatek času pro náš zájem, povinnost, studium. Vše je to o tom, že si naplánujete nějaký postup – někomu vyhovuje intenzivnější učení při kratším období před zkouškou, někomu naopak vyhovuje pozvolné studium s vědomím, že má i čas na opakování. Častým nedostatkem těchto „plánů“ je to, že si člověk nenechá prostor pro možnost omylu, přečerpání. Pak se stane, že i když se student doposud učil podle plánu, vše mu vyhovovalo a šlo podle plánu, najednou onemocní a nemá žádný čas navíc, aby se vše později doučil nebo dodělal své povinnosti.

2.      Dostatečný spánek

Dobrým spánkem člověk docílí vyšší energie a možnosti lepší soustředěnosti. Takže pokud patříte mezi ty, kteří nejdou spát klidně i 24 hodin a fungují takto delší dobu, nebuďte na sebe tak tvrdí a pořádně se vyspěte. Sama jsem si myslela, že čím méně budu spát, tím více budu mít času. Jenže paradox je v tom, že jste více unavení a schopnost vnímat a efektivně se učit se pomalu ztrácí. Věnujte se sami sobě, pečujte o sebe, odměnou vám bude vysoká výkonnost vašeho těla.

3.      Pozitivní přístup

Pozitivní přístup je velmi jednoduchý princip pro život, díky kterému se život mění v úžasnou možnost užívat si každý den naplno. Člověk tak získá nové pohledy na problémy i potíže a jejich řešení se zdá mnohem jednodušší. Najít i sebemenší pozitivní věc na něčem nepříjemném, co se nám přihodilo, to je cenná schopnost, kterou si může dovolit každý z nás. Co je třeba pro to udělat? Eliminovat negativní slovník, zkoušet nahlížet na problémy z jiných perspektiv a využít okamžiky teď a tady. Udržet si pozitivní vibrace i v těch nejobtížnějších situacích – to vás posune mnohem dál v porozumění sebe sama a především ve vašem životě. Život je pak pohodový, využívaný ve všech sférách a limity určuje člověk sám, nikoli situace nebo lidé, kteří se do života dostávají.

4.      Vizualizace

Člověk, který nemá dostatek sebelásky a nedokáže pracovat s mocí přítomného okamžiku, je ochuzen o zásadní šanci v životě – a tou je možnost navodit si pomocí myšlenek to, co chcete a přejete si. Uvedu příklad:

·         Mladého člověka čekají státnice. Strachuje se, že tuto zkoušku nezvládne, že tak ztratí roky pečlivého studia. Přemýšlí nad tím, že si vytáhne ty nejhorší otázky, které pro něj představují opravdové překážky. Student si představuje, že nedokáže v den zkoušky normálně přemýšlet a určitě zapomene na něco důležitého, ujede mu autobus, nestihne vlak apod. Tento typ člověka přemýšlí nad budoucností, strachuje se z něčeho, co neexistuje a věnuje se negativním myšlenkám.

Na tu samou situaci se však dá nahlížet i z odlišného úhlu, který ukáže perspektivu, jež je neviditelná většině lidí.

·         Mladého člověka čekají státnice. Na zkoušku se připravoval, bere ji jako výzvu a těší se, že překoná své vlastní limity a získá titul ne jako hlavní odměnu, ale jako třešničku na dortu. Nevadí mu, že by státnice nezvládl, protože i bez nich může jít za svými sny. I nadále bude totiž rozvíjet své dosavadní silné stránky. Záměrně si představuje, jak vychází z univerzity s úsměvem na rtech, vnitřně šťastný a vyrovnaný. Tento člověk je otevřený všemu, překážky bere jako výzvy, využívá šance, kterých se mu dostává. Pozornost věnuje pouze pozitivním myšlenkám, ovládá vlastní svět.

Vidíte ten rozdíl?

5.      Vlastní motto

Výsledek vašeho úsilí se skládá z několika částí – vlastně zahrnuje vše, co bylo už výše zmíněno. Celkově tento kruh uzavírá motor úsilí. Nějaká vlastní motivace, vnitřní nabuzení – pro některé z vás to může být vidina pohody, pro jiné je to pokrok vpřed v osobním rozvoji nebo možnost pomocí vlastních vědomostí pomoci dalším lidem. Tím motorkem může být ale také vlastní motto nebo citát. Můžete své životní výzvy brát jako formu soutěže. V soutěžích mají různé týmy své vlastní pokřiky, motta, která si velmi často opakují, aby se jimi nabudili. I já jsem ke svému mottu spontánně došla – zvládnu to = zvládnuto. Je to taková slovní hříčka, což je mi velmi blízké a zároveň mi to pomáhá, protože je to součást vizualizace a víry v sebe sama.

Příručka spokojeného studenta je tedy průvodcem, který si mohou potenciální zájemci stáhnout do svého notebooku, tabletu nebo telefonu a číst jej, když potřebují. A protože v této hektické době lidé hodně času tráví na cestách, jezdí hromadnou dopravou, delší trasy vlakem nebo autobusem a počítač mnohdy nemají u sebe, tak jsem se rozhodla vytvořit i mobilní aplikaci, kterou se Příručka spokojeného studenta stává pro své potenciální čtenáře zase o něco bližší. Je to zatím sice spíše prototyp, ale mnoha lidem se to může zdát příjemnější. Aplikace na Android a iOS jsou však značně omezeny, jsou spíše souhrnem e-booku.

A co plánuji do budoucna? Především zlepšit software stávající aplikace, aby byla na důvěryhodnější platformě (samozřejmě i nadále zdarma), dále aby byla případně ve více jazycích, a to samé plánuji také se samotným e-bookem.

Pokud vás koncept Příručky spokojeného studenta oslovil, neváhejte a stahujte, komentujte zde: www.facebook.com/Spokojenystudent nebo se ptejte na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

We are students our whole lives – tak učení zdar :)

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.