Smrtící tajemství v Rusku: Jezero, které vás zabije

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zajímavosti Počet zobrazení:: 17338

Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, v případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.

Jedná se o nejzamořenější místo na světě. Pouhý pobyt u jezera by vás mohl zabít. Množství záření je zde sice menší než se uvolnilo během černobylské havárie ale na druhou stranu je koncentrováno trvale do jednoho místa.

Příčiny smrtelných účinků jezera nehledejme za nehodou srovnatelnou třeba s Černobylem nebo Fukušimou.

Jezero Karačaj a oblast Majak.

Nejradioaktivnější oblast na světě je důsledkem obyčejné lidské bezohlednosti. Na konci druhé světové války vyrostl poblíž jezera komplex, který dnes nese název Majak. Stavělo ho a později v něm pracovalo několik desítek tisíc vězňů. O tvrdých a smrtelných podmínkách svědčí i to, že sovětské soudy dávaly odsouzeným na vybranou mezi 25 lety nucených prací na Sibiři nebo 5 lety v Majaku. Neexistují žádné statistiky, kolik lidí se konce těch pěti let dočkalo.

Pohled na oblast Majak.

Komplex budov o rozloze 90 km2 sloužil především pro výrobu jaderných zbraní a zpracovávání jaderného materiálu z Kolské, Novovoroněžské a Bělojarské jaderné elektrárny a z reaktorů ruských jaderných ponorek.

V Majaku si nedělali velké starosti s budováním uzavřeného chlazení reaktoru a brali vodu rovnou z jezera Karačaj a z nedaleké řeky Teča. Vzhledem k tomu, že nešlo o uzavřený okruh, museli se vysoce radioaktivní vody nějak zbavit. Bez mrknutí oka ji vypouštěli do blízkých jezer i vytvořených nádrží přehrazením řeky Teča.

V září roku 1957 došlo v Majaku k havárii s rozsáhlým únikem radioaktivních materiálů do okolí a to zejména do řeky Teča. Podle dostupných informací došlo k destrukci zásobníku vysoce radioaktivního materiálu v důsledku poškozené chladicí soustavy a materiál pronikl až do vodoteče. Díky následkům havárie zemřely stovky lidí a bylo zamořeno široké okolí.

Zamořené jezero je dnes částečně pohřbeno vrstvou tisíců betonových panelů. Z původních 0,5 km2 zbylo jen 0,15 km2. Nelze však vyloučit rozšíření radioaktivní nákazy po podobné nehodě, která potkala oblast v roce 1967. Hladina vody tehdy v jezeře kvůli vlně sucha významně poklesla. Suché bahno ve formě jemného prachu roznesl vítr do širokého okolí. Postiženo bylo na půl milionů lidí. Na rozdíl od Černobylu nebo Fukušimy se ale této katastrofě příliš nedočtete.

Zdroj

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.