VIDEO: Mladý génius zpívající vědu - teorie strun
Timothy Blais je studentem fyziky na McGillově univerzitě v Kanadě.
Tento mladý génius, který až do 10. třídy byl vzděláván doma, skloubil svůj hudební talent a lásku k vědě, a vytvořil opravdu překvapující video na aktuální téma teoretické fyziky. Na melodii Bohémské rapsodie od Queen nahrál skladbu, jejíž text vysvětluje tzv. teorii strun. Všechny harmonie a instrumentály zpívá pouze svým hlasem, a svému projevu říká Věda "a capella".
Už jen ta hudba je krásný zážitek, a k tomu přistupuje jeho výraz a emoce, nemluvě o tom, že možná někdo i rozumí, o čem zpívá, píše server Onet.
Teorie superstrun
Teorie superstrun, resp. teorie strun, je jedna z nejznámějších a dosud v mnoha směrech neúplných tzv. teorií všeho. Velmi populárně řečeno, tato teorie předpokládá, že základními stavebními kameny přírody nejsou částice s nulovými rozměry, nýbrž jednorozměrné struny, které vibrují různými způsoby, odpovídajícími různým druhům částic. Veškeré interakce se redukují na spojování a rozpojování strun. Zastánci této dosud kontroverzní teorie se domnívají, že tato teorie elegantně a harmonicky sjednocuje teorie velkého a malého, tedy obecnou teorii relativity (OTR) a kvantovou mechaniku (KM), které jsou jinak do jisté míry neslučitelné. Podle teorie superstrun má vesmír – namísto nám dobře známých čtyř rozměrů – jedenáct rozměrů (jeden časový a deset prostorových). Dodatečné rozměry jsou ovšem svinuty do variety malé velikosti, v důsledku čehož unikají přímému pozorování.
Komentáře: