Průhledné solární panely mohou pokrýt okna i displeje smartphonů
Tento nový typ transparentní solární buňky může pokrýt budovy, okna či displeje mobilních telefonů a vyrábět při tom elektrický proud.
Vynález nese název průhledný solární koncentrátor a vytvořili jej výzkumníci z Michiganské státní univerzity ve Spojených státech. Tento materiál lze použít na pokrytí čehokoliv s plochým a čistým povrchem. Technologie průhledných solárních buněk už se vyvíjely předtím, ale narazily na malé množství produkované elektřiny a materiály byly dost barevné.
„Nikdo nechce sedět za barevným sklem,“ řekl jeden z výzkumníků této technologie, chemický inženýr Richard Lunt. „To by šlo použít v barevném prostředí, jako je diskotéka. Ale my jsme k tomu přistoupili tak, že se nám ve skutečnosti podařilo udělat luminiscenční aktivní vrstvu průhlednou.“
Vyrábí se z miniaturních organických molekul, které absorbují neviditelné vlnové délky sluneční světla, jako je ultrafialové či skoro infračervené. Toto neviditelné světlo se vede na okraj solárního panelu, kde ho úzké proužky fotovoltaických solárních buněk sbírají a převádějí do energie. „Materiál neobsahuje ani nevyzařuje světlo viditelného spektra, takže pro lidské oko vypadá velice průhledně,“ řekl Lunt.
Tyto panely jsou nejenom průhledné, ale také ohebné. Výzkumníci nyní pracují na rozšíření technologie pro komerční využití jako je pokrytí oken rezidenčních a kancelářských budov, displejů smartphonů a tabletů, elektronických značek či oken u aut.
„Otevírá to mnoho prostoru pro výrobu solární energie neinvazivním způsobem,“ řekl Lunt. „Lze je použít na budovy s velkým množstvím oken i jakékoliv mobilní zařízení, které potřebuje vysoké estetické kvality, jako je e-reader. Nakonec bychom chtěli udělat takové povrchy, které sbírají solární energii a vy si ani nevšimnete, že tam jsou.“
Komentáře: