14 zásadních znamení, že se z USA stává policejní stát
V roce 2013 mezinárodní průzkum určil, která země představuje největší nebezpečí pro světový mír - Spojené státy.
Země svobody - kde už člověk nemůže mluvit proti své vládě.
Jak tomu je ve skutečnosti?
1. policie zabíjí každým rokem více lidí
Zatímco počet mrtvých policistů klesá, počet lidí, které zabijí, stoupá. V roce 2013 bylo zabito 33 mužů zákona. Ačkoliv i to je morbidní statistika, jedná se o nejnižší číslo od roku 1987. Mezitím, v roce 2012, policie spáchala více než 400 ospravedlněných vražd poprvé za celou dekádu. Vypadá to, že zločin roste... ale to není pravda. Znamená to jenom to, že se policie častěji uchýlí k násilí.
2. nezákonné obtěžování se stává normou
28letý Earl Simpson byl floridskou policií zastaven 258krát za 4 roky. Tato zastavení, o nichž se domnívá, že mají rasový původ, vyústila ve 100 prohledání a 56 zatčení za „přestupky“. Co je na tom nejlepší? Většina těchto momentů se stala, když se snažil jen dělat svou práci. Jeho šéf v Quickstopu, Alex Saleh, řekl Daily News: „Je to hodný kluk, pokorný, tichý. Není to žádný usvědčený zločinec.“
Během své dlouhé historie se zákonem byl usvědčen pouze jednou, a to za držení marihuany. Vážně zde není důvod nebo smysl pro neustálé obtěžování.
3. i děti už vidí jako kriminálníky
Co se dříve považovalo za záležitost pro učitele nebo rodiče... dnes řeší policie. Nedávno byl 7letý Wilson Reyes spoutaný a vyslýchaný policií celé hodiny. To celé kvůli zmizelé 5-dolarové bankovce, kterou, jak se nakonec ukázal, Wilson ani neukradl.
4. zastavování a prohledávání je stále častější a invazivnější
Experti o moderních prohledávacích technikách referují jako o „bezpečnostním divadle“. V případě Davida Eckerta, důstojníci hledali neexistující drogy po celé hodiny i v anální oblasti a poté mu poslali bankovku jako omluvu. Co se týče jedné ženy z Nového Mexika, pro tu to znamenalo svléknutí a prozkoumání tak důkladné, že to právníci považují za sexuální útok.
5. Newyorský program „zastavit a prohledat“ je rasově motivovaný
Starosta Bloomberg se svým plánem „zastav a prohledej“ pokazil, co mohl. Tento plán newyorské policii dovoluje zastavit, klást otázky a prohledat kohokoliv kvůli pašování či přenášení zbraně, často bez rozumného důvodu. Jen v roce 2013 byli občané New Yorku zastaveni 179 063 krát. V 89% případů byl zastaven nevinný člověk. Nejenom, že plán udělal pramálo pro snížení zločinnosti, navíc se zdá být rasově motivovaný. Z lidí zastavených v roce 2013 bylo 56% černochů a 29% latinského původu. V 11% případů šlo o bělocha.
6. nevinní lidé jsou zatýkáni pro směšné důvody
Až donedávna byly věznice rezervovány pro společensky nebezpečné lidi. Nyní vás v USA zatknout a uvězní za úplně obyčejnou „lidskou“ chybu. George Norris strávil ve vězení 17 měsíců poté, co zapomněl potřebné papíry a prodal orchideje agentovi v civilu. Georgia Thompsonová, státní zaměstnankyně, která omylem vyplnila špatně data, strávila ve vězení 4 měsíce. Vlastník svatebního salónu, Judy Wilkinsonová, byla vyvedena v želízkách poté, co zákazníkovi připravila koktejl z šampaňského a pomerančového džusu, aniž by měla potřebnou licenci.
7. můžete pobýt ve vězení za nesplacení nájmu
V 19. století byly ukončeny kruté praktiky zatýkání dlužníků. Nyní hlásí comeback. Nájemníci v Arkansasu, kteří jsou údajně zpožděni s platbou za nájem, mohou být posláni k soudu, kde soudci na nezaplacení odpoví zatčením a uvězněním. To je skoro jako by se tamní soudní systém snažil nacpat věznice lidmi, kteří tam nemají co dělat.
8. NSA poslouchá všechno a nedosahuje ničeho
Podle vlády Spojených států agenti NSA odposlouchávají všechny digitální a telefonní komunikace svých občanů proto, aby zvrátili terorismus a zachraňovali životy. Senátoři se nedávno usnesli, že není žádný důkaz, že tato metoda jakkoliv pomáhá terorismus zastavovat. Tak proč vlastně občané platí miliardy za to, aby se z nich jejich domova stal Orwellovský stát stálého dohledu?
9. Více lidí je odsouzeno na bezpodmínečné doživotí za nenásilné zločiny
„Život bez podmínky“ má údajně zajistit, že se ti nejnebezpečnější kriminálníci nikdy nevrátí do společnosti. Nicméně 3 278 lidí si nyní odsedává celoživotní trest bez podmínky za zločiny, při nichž nikdo nebyl zraněn. Mezi nimi jsou například tací, kteří se provinili prodejem trošky marihuany za 10 dolarů jakožto prostředník či za krádež 159 dolarového kabátu. To moc nezní jako spravedlnost...
10. policisté nečelí stejným trestům jako civilisté
V dubnu 2013 strážník z Orlanda Michael Fiorentino-Tyburski srazil bezdomovce svým policejním autem a ujel, aniž by zavolal pomoc. Tetris Nunn přežil, ale spravedlnosti se nedočkal. Policista, který ho přejel, nečelil žádnému obvinění a potrestán byl pouze zproštěním úřadu na 88 hodin. A jeho důvod, proč po srážce odjel? Že prý si myslel, že Nunn není zraněný, a tak nezastavil. Co kdyby se stejná situace stala s někým, kdo nemá odznak?
11. největší světový podíl obyvatelstva ve vězení má USA
Se svými 737 vězni na 100 000 občanů jsou Spojené státy na prvním místě v podílu uvězněných lidí. Vedle tohoto čísla vypadá i Čína jako demokratický ráj svobody se svými 118 uvězněnými na 100 000 obyvatel. Co je ještě horší, afroameričan má statisticky 5x větší šanci být zatčený než občan Sovětského svazu ve vrcholné době gulagů. Tyto šokující statistiky jsou přímým důsledkem soukromého vlastnictví věznic, což umožňuje lidem vydělávat peníze na uvězňování americkým občanů. Kriminálníci jsou lidské bytosti, a často potřebují pomoci - nejsou příležitostí vydělat si peníze.
12. Na mírumilovné protesty se odpovídá násilím
Americká ústava zaručuje svým občanům právo na shromáždění. V říjnu 2011 mírumilovný protest Occupy Oakland ukončilo násilné přepadení policií, která protestují vypudila silou a mimo jiné skončil s frakturou lebky veterán z Iráku. Jedná se jen o jeden z mnoha případů, kdy se poklidný protest rozežene zbytečným násilím.
13. Americká vláda pronásledují hrdinu
Edward Snowden je hrdina. Když zveřejnil složky NSA a odhalil tím rozsah nelegální vládní špionáže, udělal tak své zemi službu. Jak na to reagovala vláda? Musel vyhledat útočiště v Rusku a zřejmě už nikdy svou rodnou zemi neuvidí, ani přátelé či rodinu... a to ze strachu, že bude stíhaný, či mnohem hůře.
14. FBI může občany sledovat kdykoliv, a to absolutně bez důvodu
Pokud vám přijde odposlouchávání NSA znepokojující, pak byste se měli pořádně naštvat, když si uvědomíte, že FBI mohlo nahrávat data už celé roky předtím. Mohou se zmocnit kamery na notebooku, jenž aktivují dálkově, aniž by se rozsvítila světla.
Komentáře: