Coca Cola - 5 nejtemnějších tajemství odhaleno
Coca-Cola se původně nazývala Pemberton's French Wine Coca a obsahovala směs listů koky z Peru,oříšků kola, damiánu a kokaethylen (kokain namíchaný s alkoholem). Lékárník John Stith Pemberton tento produkt vynalezl v Atlantě v Georgii a nápoj se brzy stal populárních na celém americkém jihovýchodě.
Když Atlanta zavedla v roce 1886 prohibici, Pemberton reagoval vytvořením nealkoholické verze svého již oblíbeného nápoje.
Vinná ingredience byla nahrazená cukernatým sirupem a nový produkt se již jmenoval Coca-Cola. Nápoj se prodával pro svůj lékařský efekt a zvlášť si jej oblíbila vyšší třída bělochů. Mnozí o něm mluvili jako o „nápoji intelektuálů“.
Recept na výrobu se pečlivě ochraňoval, ale v roce 1891 noviny v Atlantě ukázaly něco, co si již mnozí mysleli. Coca-Cola obsahovala kokain. Společnost byla nucena změnit svou marketingovou strategii a začít svůj produkt prodávat jako „osvěžující“ namísto vyzdvihování zdravotních výhod. Coca-Cola začala opouštět v roce 1903 od přidávání kokainu kvůli racionálnímu vzrůstajícímu strachu veřejnosti z této drogy. Alespoň to tvrdí New York Times:
Kokain začal být nelegální ve Spojených státech počínaje rokem 1914, ale Coca-Cola fakticky změnila svůj recept až v roce 1929. Před tímto datem se psychoaktivní element listů koky dal najít v limonádě po malých množstvích.
4: Zboží číslo 5
Coca Cola se kompletně očistila od kokainu v roce 1929, ale extrakt z listu koky se dodnes stále používá jako aktivní ingredience - ecgonin.
Stepan Corporation, chemička z New Jersey, tuto extrakci provádí. Tato korporace se dohodla s DEA a dostalo se jí výjimky. Jako jediná má dovolené importovat listy koky do Spojených států. 175 000 kg listů koky se ročně doveze do USA touto korporací, což se dle OSN rovná, co se hodnoty týče, zhruba 21 miliardám dolarů kokainu.
Takže co se stane pravému kokainu, který Stepan zpracovává? Odveze se z továrny v obrněných vozech a prodá se Mallinckrodtu, farmaceutické společnosti, jejíž americké vedení sídlí v St. Louis v Missouri. Extrakt z listů koky se stále označuje za zboží (či produkt) č. 5.
3: Kolumbie
V roce 2001 byla u federální soudu v Miami vyplněna žaloba proti korporaci Coca-Cola a dalším 2 společnostem z Latinské Ameriky, které jim plní láhve - Bebidas y Alimentos a Panamerican Beverages, Inc. (Panamco). Žalobu podaly společnosti United Steelworkers Union a International Labor Rights Fund. Oscar Dario Soto Polo a 8 dalších členů unie, kteří dříve stáčeli do lahví ve výše uvedených továrnách, byli všichni zabiti právě v době žaloby.
Pravicové milice United Self-Defense Forces of Colombia (AUC - Spojené obranné jednotky Kolumbie), kolumbijská polovojenská organizace, se o toto vraždění postarala. AUC mají silné konexe na kolumbijskou armádu a také je tiše podporují frakce místních elit byznysu. Žaloba uváděla, že manažer továrny veřejně prohlásil, že „dal této polovojenské skupině rozkaz zařídit destrukci unie“. Vraždy se nikdy nezpochybnily, ale lidé z Coca-Coly prohlásili, že za to nejsou zodpovědní. Mluvčí společnosti v roce 2001 řekl: „Coca-Cola popírá jakékoliv konexe s tímto typem potíraní lidských práv.“ Poté dodal: „Nevlastníme ani neřídíme tyto továrny.“ Továrny ve skutečnosti vlastní mexická společnost zvaná FEMSA. Dle jejích stránek:
2: Fanta
Fanta byla vynalezena v Německu v roce 1941. Její stvořitel Max Keith byl také ředitelem Coca-Cola Deutschland, nejúspěšnější zahraniční operace Coca-Coly od roku 1939. Proslýchalo se, ale nikdy nepotvrdilo, že Fanta podporovala a přidala se do nacistické strany.
Kvůli embargům a dalším sankcím nemohla Coca-Cola Deutschland získávat ingredience, potřebné k výrobě Coca-Coly. Takže namísto toho, aby produkci zastavila, vytvořila nový nápoj s dostupnými přísadami - Fanta Orange. Tak udržela byznys v chodu.
Když 2. světová válka skončila, všechny výdělky Fanty se odevzdaly Coca-Cole společně i s výrobní linkou.
1: Závislost na Coca-Cole
30letá Natasha Harris z Nového Zélandu zemřela nepřirozenou smrtí, kterou experti spojili s její 2-galony-denně závislostí na Cole. Podle deníku Huffington Post:
Co je děsivé na této závislosti je to, jak moc fruktózový kukuřičný sirup škodí vašemu zdraví. Anti-Media psaly:
Reference:
The Atlantic
YumSugar.com
New Georgia Encyclopedia
The New York Times - 1
University Of Illinois In Chicago
United Nations Office on Drugs & Crime
The New York Times - 2
PBS
Business-Humanrights.org
BBC
Columbia Journal
SOA Watch
Frontline
FEMSA
Digital Journal
Connecticut College
The Anti-Media
Dr. Mark Hyman
Examiner
Komentáře: