2000 let starý vrak objeven, je plný přírodní medicíny
Bylo nebylo, lidé používali rostliny na léčení a neříkalo se tomu „alternativní“. Dříve byla „tradiční“ medicína běžná a užívala se historicky nejdéle. Její účinky byly vždy založené na používání zdrojů z rostlin a obecně přírody. Nyní se věci změnily a občas si potřebujeme připomenout, že příroda poskytuje léky celá milénia a mohou být účinně užívány i dnes. Jedna z takových připomínek je nedávno nalezený 2000 let starý vrak na pobřeží Toskánska, v jehož útrobách archeologové nalezli dřevěnou krabici plnou léků.
Odhaduje se, že se loď potopila okolo roku 130 před naším letopočtem. Převážela víno, skleněné výrobky, keramiku a podobně. Není známo, odkud přesně loď plula a kam směřovala, ale zdá se, že byl jeden z pasažérů léčitel.
Uvnitř dřevěné krabice, zachovalé hluboko v moři, byla sbírka prášků. Pomocí metody sekvenace DNA byli vědci shopni určit, co bylo obsahem těchto prášků.
Prášky obsahovaly všechny možné rostliny a přírodní materiály, včetně drceného celeru, cibule, hlávkového zelí, vojtěšky, kaštanu, ředkvičky, řebříčku, petržele, řeřichy, ibišku ... a jílu. V krabici také byly třecí misky a hmoždíře, zřejmě sloužící k přípravě těchto léčiv.
„Je to úžasný nález, všechno bylo dobře uzavřené. Rostliny a zelenina se zřejmě drtily hmoždířem a paličkami - stále můžeme na tabletách pozorovat vlákna. Též obsahovaly jíl, což se dodnes používá na trávicí potíže,“ řekl Dr. Alain Touwaide z Smithsonian Conservation Biology Institute ve Washingtonu DC.
Jedná se o nejstarší zbytky antické medicíny. Dr. Alain Touwaide říká, že léčiva zdokumentovaná ve starých řeckých textech, jež později používali Římané - pochází ve skutečnosti z Afriky, kde se skutečná medicína zrodila.
Dle výzkumníků je více než pravděpodobné, že se tato léčiva užívala na obecnou nevolnost a trávicí potíže časté u námořníků. Do dnešní doby se některé přísady nalezené zde používají - například jíl na žaludek, celer na revma a cibule na infekce.
Člověk by argumentoval, že průměrná délka života v dřívějších dobách byla dramaticky kratší než dnes, a že přírodní medicína ve skutečnosti ničemu nepomáhá. To je ovšem trochu zúžený náhled na věc, neboť nepřihlíží na mnoho dalších faktorů. Dnes například víme, že máme některé věci vyvařit, žijeme v lepších podmínkách co se bydlení týče, infrastruktury a celkově čistějším prostředí. O záchranné službě dnešního typu ani nemluvě. Ovšem při pokroku se nesmí zapomínat na dobré věci z minulosti, a ještě se od nich můžeme leccos naučit. Některé vědomosti z dávného věku jsou totiž nadčasové.
Zdroj: naturalsociety.com
Komentáře: