10 nejúžasnějších ruin starého světa
1. Džoserova stupňovitá pyramida
První pyramida, jakou kdy Egypťané postavili, byla vystavěna na přání panovníka Džosera a tyčí se do výšky 60 metrů na 6 stupních, z nichž každý je postaven na větším pod ním. Pyramida byla postavena v Sakkáře zhruba před 4 700 lety. Pod pyramidou leží labyrint tunelů rozvětvený do šířky 5,5 kilometrů. V centru labyrintu je 28 metrů hluboká šachta, obsahující pohřební komoru Džosera, vládce z egyptské třetí dynastie. Úlomky Džoserova granitového sarkofágu byly obnoveny během nedávných konzervačních prací.
2. Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze - Khufu, Khafre a Menkaure - byly postaveny mezi lety 2589 až 2504 před naším letopočtem, avšak vědci stále debatují, jak se podařilo je postavit. Každopádně, když se to podařilo, byly celé pokryté bílým vápencem. Z této původní pokrývky už je většina pryč.
Pyramidy byly s největší pravděpodobností používané jako místo věčného odpočinku pro milovaní panovníky. Ovšem nejnovější průzkumy ukazují i fascinující vlastnosti těchto staveb v mnoha dalších směrech, takže mohly sloužit i k dalším účelům.
Hroby umístěné uvnitř pyramidových komplexů ovšem měly usnadnit panovníkovu cestu do dalšího života.
3. Velikonoční ostrov
Rapa Nui, neboli Velikonoční ostrov, jak jej pojmenovali evropané, není velký, zabírá pouze plochu 14 mil na 7 mil (22 na 11 kilometrů), ale je plný kultury a mystiky. Ostrov, ležící v jihovýchodní části pacifického oceánu, je domovem zhruba 1000 sochám ve tvaru lidských hlav, nazývaným moai - moai měří 12 metrů a váží okolo 75 tun.
Jak se sochy přesunuly z kamenolomů, kde byly vytesány, se s jistotou neví, ale nedávná studie tvrdí, že tam sochy "došly". Lidé mohly posouvat sochy takovým způsobem, jakým doma přesouváte nábytek nebo sporák, a dostat je tak na několik mil daleko.
4. Angkor Wat
Angkor Wat, postavený v letech mezi 1113 až 1150 našeho letopočtu králem Suryavarmanem II., je jeden z největších chrámových komplexů z dějin lidstva. Původně hinduistický chrám, zasvěcený bohovi Višnu, konvertovl v 14. století a stal se z něj chrám buddhistický. V centru komplexu stojí věž vysoká 65 metrů obklopená 4 menšími a zdí.
Původní účel chrámu se řeší dodnes, některé teorie říkají, že zde leží popel krále Suryavarmana II, tedy že se chrám vybudoval jako pohřební, podobně jako u pyramid. Jiné teorie mu propůjčují astronomickou důležitost.
5. Petra
Doslova město vytesané do červených pouštních skal na jihozápad od Amman v Jordánsku. Starověké město Petra bylo hlavní město národu Nabatea až do jejich anexe roku 106 našeho letopočtu. Přestože byla ve středověku obydlená, udeřilo na ní několik zemětřesení a nakonec ji lidé opustili. Dnes její antická architektura, včetně četných hrobek a chrámů a přírodní estetiky láká turisty z celého světa. Navzdory jejímu vyobrazení ve filmu "Indiana Jones a poslední křížová výprava", Petra v sobě neskrývá svatý grál.
6. Machu Picchu
Krásné místo, vybudované Inky v 14. století. Machu Picchu se tyčí do nadmořské výšky 2 430 metrů a stojí na východní straně andského pohoří v Peru. Vědci se domnívají, že Pachacuti Inca Yupanqui, devátý vládce Inků, nechal vybudoval tyto struktury někdy uprostřed 14. století. Nejsou zde žádné známky toho, že by se místo využívalo k vojenským účelům, stojí zde několik spirituálních center, včetně chrámu slunce, hlavního chrámu a chrámu tří oken. Zřejmě nejzáhadnější, velký kámen zvaný Intihuatana, leží na vyvýšené platformě nad tržnicí.
7. Tikal
Rozprostírá se v dnešní Guatemale, ovšem dřívější město Tikal vzkvétalo mezi lety 600 př.n.l. až do roku 900 našeho letopočtu, kdy zničehonic záhadně zkolabovalo s většinou říše Májů. Několik teorií vyniká, včetně toho, že říši zahubilo nevídané sucho, či agresivní epidemie nějaké nemoci. Když říše vzkvétala, město Tikal se pyšnilo více než dvěma tucty pyramid, postavených dle slavného májského kalendáře. Například, počínaje rokem 672 našeho letopočtu, byly postaveny dvě pyramidy, jež následovaly další společně s koncem každého K'atunu (20 let).
8. Cahokia
Před-kolumbijské osídlení, město Cahokia, bylo největší v Severní Americe severně od Mexika. Žilo zde 20 000 lidí na sklonku své slávy, mezi lety 1050 a 1200 n.l.
Přestože většinu města pohřbily dálnice a další infrastruktura moderního světa, soubor kulturních a architektonických zbytků odhaduje živé prastaré město. Například věže Monks Mound, 30 metrů vysoké, na nichž kdysi stál chrám. Na jih od tohoto místa 3 metry vysoká struktura zvaná Mound 72 skrývá ostatky 272 lidí, mnoho z nich obětovaných.
9. Stonehenge
Stonehenge, prehistorická stavba velebící Salisbury v Anglii, obsahuje obrovské pískovcové valouny - až 9 metrů vysoké vážící 23 tun - a menší "bluestones", kameny, jež při určité vlhkosti (např. po dešti) vypadají modře. Lidé začali stavět tuto strukturu zřejmě před 5 000 lety, přičemž dokončení se odhaduje na dobu před 4 300 lety.
Vědci se stále dohadují, proč lidé tento monument vztyčili. Nápady zahrnují pomůcku na označení zimního slunovratu či připomínka místních vůdců zde pohřbených.
10. Kartágo
Nachází se v dnešním Tunisu u města Tunisia a založili jej Féničané. Antické město bylo významným centrem obchodu a vlivu v západním Středozemí. Archeologické důkazy pochází již z roku 760 před naším letopočtem. Město bojovalo několikrát proti Římu (konfliktům se říká Punské války), což nakonec vedlo k pádu Kartága roku 146 př.n.l.
Komentáře: