10 nejjedovatějších pavouků
Ať už se plíží po svých sítích nebo schovávají v norách - vždy jsou připraveni skočit a zabít cokoliv mohou sníst. Pavouci jsou často předmětem nočních mur, a přesto, když zamotávají své bezmocné oběti do sítí, svým způsobem nás fascinují.
Podívejte se na 10 nejjedovatějších pavouků ve videu, přeložené popisky najdete níže:
10. Zápřednice
Tato krásná zápřednice je méně jedovatá, než zbytek v seznamu, ale stále je její kousnutí velice vážné. Vytváří protáhlá lanka takového typu, kterého se snadno zbavíte koštětem nebo vysavačem. Naštěstí se málokdy dostane k člověku. Avšak jedno z nebezpečí je blízká spojitost s infekcí MRSA, což může být velice závažné. Samotná úroveň toxicity je zpochybnitelná, ale může dojít k nekróze rány.
9. Sklípkan ozdobný
Tento pavouk už je jedovatý vcelku dost. Již se nahlásilo kóma jakožto následek jeho kousnutí, jinak se toho o jeho jedu moc neví. Nicméně je známo, že většina sklípkanů disponuje velkými jedovými zuby. Přestože je většina z nich neškodná, v tomto případě může kousnutí způsobit vážně problémy, nemluvě o velmi intenzivní bolesti.
8. Sklípkan Haplopelma hainanum
Jedná se o sklípkana s rozpětím nohou až 8 palců. O jedu tohoto velkého pavouka se provedlo mnoho výzkumů, neboť dokáže strhnout menší savce s minimální dávkou. Najdete ho ve jihovýchodní Asii, byla nahlášená přinejmenším 1 smrt dítěte. Stačí pouze 0,7 mg/kg, aby v 50% případů jed zabil laboratorní myš. S takovým pavoukem si není radno zahrávat.
7. Sklepník
Tento druh žije v Austrálii. Samička je černá úplně, zatímco červenohlavý sameček má červené čelisti. Tyto pavouci jsou považovaní za stejně nebezpečné jako druh Atracinae, ovšem hlásí se méně případů kousnutí. Tento jed má potenciál zabít člověka, ale okamžitá léčba tomu zabrání.
6. Koutník zavlečený a koutník jedovatý
Oba tyto druhy jsou extrémně jedovaté. Nadruhou stranu, mají malé jedové zuby a nemohou snadno proniknout oblečením. Jedním z nejnebezpečnějších symptomů jejich kousnutí je nekróza a potenciál, že bude rána v rozsahu až 10 palců postižená snětí. Jed koutníka zavlečeného je ještě toxičtější, s některými infekcemi organismu vede k selhání ledvin. Jedna studie v Chile prokázala, že 3-4% kousnutí končí smrtí. Smrtelná dávka jeho jedu u laboratorních myší u 50% obětí byla 1,45 mg/kg.
5. Snovačka Hasseltova
Snovačka Hasseltova pochází ze stejné "rodiny" jako černá vdova a též je její jed silně jedovatý. Pochází z Austrálie a a poznáte ji podle dominantní červené čáry na zadečku, táhnoucí se až na břicho. Mnoho lidí zemřelo následkem jejího kousnutí, než se vyvinul protijed. Symptomy zahrnují infekci kůže, oteklé lymfatické uzliny, horečku, nevolnost a třes. Co je důležitější, též i záchvaty, kóma a selhání dýchání.
4. Černá vdova (snovačka jedovatá)
Černá vdova není jenom extrémně jedovatá, také mimo jiné sežere svého partnera jako svačinku po páření. Její kousnutí způsobuje svalové křeče, někdy i dočasnou míšní či mozkovou paralýzu. Ovšem zřídkakdy smrt. Všechny druhy snovatek se vyznačují červeným zbarvením na zadečku, připomínající přesýpací hodiny. Zbarvení funguje jako varování. Když ještě nebyl dostupný protijed, zhruba 5% případů končilo smrtí. Smrtelná dávka jedu je 0,0002 mg/kg, takže ho není moc potřeba, aby byl účinný.
3. Sklípkanec jedovatý
Tento druh patří mezi nejjedovatější na celém světě a při každém kousnutí vypustí plnou dávku jedu. Součástí jedho sklípkance jedovatého je tzv. atracotoxin, který je velice nebezpečný pro primáty - včetně nás. Jedno dítě zemřelo do 15 minut, ale to bylo před objevením protijedu. Smrtelná dávka je 0,16 mg/kg.
2. Koutník Hahnův
Koutník Hahnův žije v oblastech, kde se lidé moc nepohybují a není agresivní. Příbuzný druh výše zmíněných koutníků, nachází se v Africe a v jižní Asii, a jeho jed je mnohem silnější než u příbuzných druhů. Jed může způsobit nekrózu, sraženiny na kůži, stejně tak krvácení z otvoru v kůži a může vést k smrti.
1. Palovčík brazilský
V roce 2010 byl palovčík brazilský jmenovaný v Guinnessově knize rekordu jako nejjedovatější pavouk na světě. Je také agresivní, což zvyšuje šanci na kousnutí. Disponuje velice mocným neurotoxinem, jenž může vést k dýchacím problémům, zadušení a následné smrti. Další efekt jeho jedu je priapismus, tedy erekce trvající velice dlouhou dobu - v rámci hodin až dnů - a může vyústit v permanentní impotenci. Nicméně jeho jed se studuje jako možné řešení erektilních dysfunkcí. Tomuto pavoukovi stačí vstříknout 6 mikrogramů do 20 gramové myši, aby jí zabil. Jedním kousnutím vypustí až 1,069 mg. Je známo, že někteří lidé zemřeli i poté, co se jim dostalo protijedu.
Komentáře: