Jak z použitého avokáda vypěstovat domácí stromek
Avokáda jsou vynikajícím letním ovocem, bohatá ve výživnosti i chuti.
Až budete příště krájet avokádo třeba do salátu, zkuste z něho zachránit střed - pecku. Snadno z ní vypěstujete vlastní avokádový stromek.
Podívejte se na níže popsaný návod, doplněný fotkami, abyste se naučili jak si jej doma vypěstovat.
1. krok - vyjměte a očistěte pecku
Je třeba začít opatrným (nepořežte ji) odstraněním pecky z avokáda. Poté ji omyjte tak, aby na ni nezbyla žádná dužina (často pomůže namočit pecku na pár minut do vody a poté zbytek seškrábat). Dávejte pozor, abyste neseškrábali hnědou "kůži" na pecce! Slouží jako ochrana.
2. Krok - zjistěte, který konec je "horní" a který "dolní"
Některé pecky jsou protáhle, zatímco jiné zase skoro dokonale kulaté - ale všechny mají své dno (odkud vyrostou kořeny) a svůj vrchol (odkud budou klíčit). Mírně špičatější konec je vrchol, zatímco ten více plochý představuje dno. Aby pecka vyklíčila, je nutné umístit dno s budoucími kořeny do vody. Je důležité to zjistit ještě před 3. krokem.
3. krok - propíchněte 4 párátky
Vezměte 4 párátka (nebo něco podobného) a umístěte je v takovém úhlu, aby se tyčila nahoru, pravidelně kolem dokola, jak vidíte na obrázku. Takto vytvoříte konstrukci, díky níž udržíte pouze dolní polovinu pecky ve vodě. Je třeba, aby držela pevně, nebo se avokádo ponoří celé.
4. krok - Umístěte pecku tak, aby byla napůl ponořena do sklenice vody
A položte ji k oknu či na parapet, kde je dostatek světla. Je dobré použít průhlednou sklenici, abyste snadno viděli, jestli kořeny začaly růst, a také zda je třeba vyměnit vodu. Mnohdy se doporučuje měnit vodu každý den, ale mělo by postačit nalít novou jednou za pět dní. Přesto je lepší ji měnit opravdu pravidelně, neboť se tím zabrání růstu plísně, bakterií a hub. To by mohlo pohřbít naděje na růst stromku.
5. krok - počkejte, až avokádo vyklíčí!
Mnoho online příruček odhaduje dobu zhruba 2-4 týdnů, ale dle osobních zkušeností Jill Fehrenbacher to trvá nejméně 8 týdnů, takže buďte trpěliví. Měli byste vidět tento proces:
1. Vrchol pecky se vysuší a popraská, zatímco vnější hnědá pokožka se oloupe.
2. Prasklina se rozšíří až ke dnu pecku a skrz puklinu v dolní části začne růst maličký kořen.
3. Ten stále poroste, může se mezitím i rozvětvit, až nakonec na vrcholu vyrazí malý výhonek.
4. Nikdy nedovolte, aby hlavní kořen, jež vyrostl z dolní pukliny, vyschl - tím zabijete celou rostlinu.
6. krok - zasaďte rostlinu do půdy, až bude zhruba 6-7 palců velká (15-17 centimetrů)
Když bude stonek, rostoucí z vrcholu pecky, vysoký okolo 15 centimetrů, uřízněte z něj zhruba polovinu, čímž povzbudíte další růst. Když dosáhne znovu cca 15 centimetrů, zasaďte rostlinu do půdy bohaté na živiny s odpovídajícím prostorem (viz obrázek). Horní polovina původní pecky by měla zůstat odhalená! Avokádo zbožňuje slunce - najděte co nejslunnější místo u okna.
7. Zalévejte a pozorujte, jak roste
Zalévejte ji často a občas do hloubky. Půda by vždycky měla být vlhká, ale ne vodnatá. Pokud lístky začnou žloutnout, je to důkaz, že ji přeléváte. V tom případě nechte rostlinu několik dní uschnout.
8. krok - vytrhejte nejvyšší lístky, abyste podpořili hustotu
Když stonek dosáhne velikosti zhruba 12 palců (přes 30 cm), vytrhejte opatrně dvě nejvyšší řady lístků. Rostlina bude produkovat listů více, čímž zhoustne. Můžete vždy otrhat dvě nejvyšší řady pokaždé, když vyroste o dalších 15 centimetrů.
9. krok - pozor na brouky
Například mšice si nemohou nabažit výborných avokádových listů. Pokud se jimi avokádo "nakazí", takto se jich zbavíte: Smyjte z rostliny veškeré mšice například ve sprše. Jakmile budou všechny pryč, posprejujte vaší rostlinu vodou s malou dávkou mycího prostředu a čajové lžičky nimbového oleje. To zabrání mšicím se vracet. Kontrolujte malý stromek každé 4 až 5 dní a aplikujte metodu znova, jestli bude potřeba.
10. krok - přezimování
Mladé avokádové stromky to mohou roztočit v létě i venku, ale na podzim/v zimě je uschovejte doma, než zase vzrostou venkovní teploty.
Bude můj avokádový stromek plodit ovoce?
Těžko říci! Někdy začnou avokádové stromky produkovat ovoce po 3-4 letech, některým to může trvat i 15 let, a některé nezačnou nikdy. Pomůže tomu například opylení. Nicméně nemůžete očekávat, že bude vaše ovoce takové, jako avokádo, z nějž jste stromek vypěstovali. Komerční avokáda rostou ze selektovaných stromů na kontrolu maximální produkce - a přírodně rostoucí avokáda se mohou od svých průmyslových rodičů hodně lišit!
Komentáře: