Amerika je oligarchií a ne demokracií, dokazují vědci z Princetonu

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5043

Nedávno to nakousl už Thomas Piketty, autor hojně diskutované studie Kapitál v 21. století, nyní to potvrzuje svého druhu první a přelomová akademická studie – USA už nejsou demokracií.

„Šest z deseti nejbohatších Američanů jsou jen dědicové, kteří se nemuseli vypracovat sami,“ prohlásil Piketty pro New York Times.

„Děti současných ekonomických elit začínají v pozici nezměrných privilegií. Riziko posunu k oligarchismu je proto velké a důvody k optimismu pramalé.“

Studie princetonských politologů Martina Gilense a Benjamina Page, která má být publikována v podzimním čísle amerického akademického časopisu Perspectives on Politics, nyní rovnou dospěla k závěru, že USA už nejsou demokracií, ale oligarchií. Na úvodní otázky „Kdo vládne“ a „Kdo ve skutečnosti vše vede?“ studie odpovídá takto: „Bez ohledu dřívější studie a jejich zdánlivě silnou empirickou podporu teorií většinové demokracie naše analýza napovídá, že majority americké veřejnosti mají ve skutečnosti malý vliv na politiku, kterou naše vláda razí. Američané mají k dispozici mnohé prvky, které jsou ústředními pro demokratickou správu, jako jsou pravidelné volby, svoboda projevu a sdružování se a široké (byť stále diskutabilní) volební právo. (…) Když ale přijde na preference ekonomických elit a jimi kontrolovaných organizovaných zájmových skupin, průměrný Američan má na veřejnou politiku vliv jen minimální, blížící se nule a z hlediska výsledného dopadu statisticky nevýznamný.“ Jinými slovy, Spojené státy už nejsou demokracií, ale oligarchií.

Martin Gilens a Benjamin Page přitom připouštějí, že dostupná data skutečnou dominanci superbohatých elit v USA nevystihují v plné míře: „Teorie o ekonomické dominanci elit do naší analýzy zapadají, i přesto, že naše zjištění politický vliv elit nejspíš podhodnocují. Naše měření preferenci bohatých Američanů nebo amerických elit – ač užitečná a nejlepší, jaká jsme na velkém vzorku politických kauz byli s to vygenerovat – jsou podle všeho méně konzistentní s relevantními preferencemi než naše měření názorů běžných občanů nebo zainteresovaných skupin. I při takto nedokonalém měření ale výsledky považujeme za zásadní. Skutečný vliv elit na veřejnou politiku ale může být ještě větší.“

Studie politologů z prestižní Princetonské univerzity se zaměřila na 1779 politických kauz a je zároveň vůbec první vědeckou analýzou, která se zabývá otázkou, zda jsou Spojené státy demokracií, podotýká portál Common Dreams. „Americká demokracie je podfuk a je jedno, jak moc ji oligarchové, kteří řídí stát (a kontrolují „zpravodajská“ média), oslavují. Jinými slovy, USA se v zásadě podobají Rusku nebo většině jiných pochybně „volitelských“ „demokratických“ zemí,“ shrnuje portál. S tím souvisí lednová majetková přiznání členů amerického Kongresu, která poprvé v dějinách USA ukázala, že většinu volených zástupců lidu tvoří milionáři, a tudíž že – s lehkou nadsázkou – nejbohatší jedno procento vládu nejen vlastní, ale přímo ji i řídí. Z 534 současných členů Kongresu jich nejméně 268 podle vlastního přiznání v roce 2012 vlastnilo majetek v hodnotě milionu dolarů nebo větší. Medián bohatství zákonodárců tak dosáhl 1 008 767 dolarů, což je nárůst oproti roku předchozímu, kdy průměr činil „jen“ 966 tisíc dolarů. Není bez zajímavosti, že členové Demokratické strany, kteří jsou obecně považováni – v rámci americké reality – za liberálnější či snad dokonce „levicovější“, v průměru vykázali majetek 1,04 milionu dolarů, zatímco republikáni zůstali takřka přesně na pouhém jednom milionu…

… průměrný člověk má na veřejnou politiku vliv jen minimální, blížící se nule a z hlediska výsledného dopadu statisticky nevýznamný. Nezní to vědecké zjištění nějak povědomě?

[zdroj]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.