The Rolling Stone: Pět Marxových předpovědí pro rok 2014

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 5277

Doba je napnutá jako struna, z ekonomického i politického aspektu je zlá. Nedivme se, že i takový server jako RollingStone.com, zabývající se především hudbou, se vrhnul na rozbor Marxových prognóz a hledá spásu.

Autor zajímavého článku hned v úvodu připomíná, že si dnes bere Marxe do úst kdokoliv. Například mnozí nařkli papeže Františka z marxismu nebo deník The Washigton Times píše o soudruhovi starostovi New Yorku Billovi de Blasiovi, že je marxistou nebo list The New York Times starostovi vyčítá, že v šestadvaceti odjel do Nikaragui a obdivoval Sandinisty.

 Přitom málokdo pochopil Marxovu břitkou kritiku kapitalismu. Většina jen tuší, že existují jakési jeho predikce o směřování k zániku kapitalismu a že nevyhnutelně bude nahrazen komunismem. Často uvažujeme, že je to hloupost, nevěříme, že by to mohla být pravda. The Rolling Stone upozorňuje:„Jestliže se Marx v něčem mýlil, tak některé spisy (mnohé psané před americkou občanskou válkou) dávají přesnou předpověď v mnoha aspektech současného kapitalismu, od velké recese počínaje až po možnost mít nejmodernější iPhone v kapse." Autor článku dokladuje význam Marxe pro dnešek následujícími pěti fakty vytaženými z našeho života v roce 2014. Přitom jde o prognózu napsanou Karlem Marxem již před sto lety.

1.Velká recese (chaotická podstata kapitalismu)

Klíčovým poznáním v Marxových spisech je pochopení, že ke kapitalismu neodmyslitelně patří jeho chaotická podstata. Marx tvrdil, že honba za ziskem povede k mechanizaci práce, aby se vyrobilo více a více zboží. Přitom mzda bude tak stlačována, že si dělníci jimi vyrobené zboží nebudou moci ani koupit. Stačí se podívat na současnost - „velkou depresi" na bublinu kolem tzv. „dot.com" a vystopujeme to, co nazýval Marx fiktivním kapitálem – finanční instrumenty, jako jsou akcie nebo swapy. Vyrábění pro vyrábění a nikdo nebude už moci nic kupovat, nevznikne tak nový trh. Tento cyklus mějme před očima. Vidíme krach trhu nemovitostí v roce 2008, pak desetiletí prohlubování nerovností, snižování příjmu, což vedlo více a více Američanů k zadlužování. Nezbyl nikdo, kdo by si něco půjčil a fasáda se zhroutila, přesně podle Marxe.

2. iPhone 5S (imaginární potřeba)

Marx varoval před tím, že kapitalismus dokáže vygenerovat vysokou hodnotu jakéhokoliv hmotného statku. Říkal tomu „sofistikované" produkty, které povedou k virtuálním, nepřirozeným až nelidským a smyšleným choutkám po něčem. „Zní to krutě," píše americký server The Rolling Stone, „ale je to přesný popis současné Ameriky, kde zábava lidí spočívá v luxusu a trvale nastavené honbě za koupí více a více věcí. Zamyslete se nad tím, proč si pořídit iPhone 5S. V čem je a o co je lepší než před rokem vyrobený iPhone 5 nebo dokonce starší iPhone 4S? Je to skutečně naše nutnost?" Server poukazuje na kontrast, že důsledkem našeho luxusu může být až umírající čínská rodina na rakovinu. Megakorporace vytváří rozsáhlé reklamní kampaně, abychom zbavovali ještě fungujících produktů. Kdyby se toho dožil Marx, jen by hlavou pokyvoval.

3. IMF (globalizace kapitálu)

Marxova myšlenka o hyperprodukci jej přivedla k předpovědi toho, čemu říkáme globalizace - to je šíření kapitalismu po celém světě v honbě za novými trhy. Marx napsal: „Potřeba honby za novými trhy pro své výrobky žene buržoasii po celé Zemi." „Skutečně potřebujeme všude Nestlé, aby tato společnost byla všude založená a propojila se po celém světě?" Dnes je nám to jasné, ale Marx napsal tyto věty již v roce 1848, kdy nebylo po globalizaci ještě ani potuchy. Stalo se tak koncem dvacátého století. Marx měl naprostou pravdu. Dochází k hledání nových trhů, levné pracovní síly, a právě tak dochází k potřebě neustálé poptávky po přírodních zdrojích.

4 . Walmart (monopoly)

Klasická teorie ekonomiky předpokládá, že konkurence je přirozenou věcí a ekonomika je tím soběstačná. Nicméně Marx oponoval, že moc trhu vede ke koncentraci do velkých monopolních firem, kdy jedna druhou pohlcuje. To se mohlo v devatenáctém století zdát divné, neboť ekonomika byla rozptýlená, politická moc decentralizovaná. Teprve ve dvacátém století se trend, který Marx předvídal, začal urychlovat. Dnes mnohé malé obchody jsou nahrazovány obchodními řetězcem, jako je Walmart. Stejně tak i menší komunitní banky byly nahrazeny globálními bankami. Technický svět se rovněž centralizuje a velké korporace vysávají, jak to jen jde, začátečnické firmy tzv. star-up firmy. Politici naoko bojují v zájmu udržení menších firem a stíhají společnosti pomocí antimonopolních zákonů. Dobře však víme, jaký je stav.

5. Nízké platy, velké zisky (rezervní armáda práce)

Marx si uvědomoval, že lze držet nízké mzdy pomocí „rezervní armády práce", což klasický jednoduchý ekonomický trik: kapitalisté, když chtějí co nejméně za práci zaplatit, je nejjednodušší, mít řadu dalších pracovníků bez práce. Pomocí Marxovy analýzy, popisuje autor článku, lze vydedukovat, že po recesi můžeme předpokládat nízkou mzdu a naopak vysoký zisk, neboť zaměstnanci se bojí nezaměstnanosti a bojí se odejít z hanebné, vykořisťující práce. „Co můžete vidět?", ptá se autor a cituje z článku ekonomického deníku The Wall Street Journal: „V poslední době během oživení ekonomiky lze pozorovat Marxův fenomén. Roste produktivita, firmy rostou, ale přesto se fronta nezaměstnaných nezmenšuje." Autor to vysvětluje tím, že dochází k tomu, že se zaměstnanci bojí fluktuovat a ztrácejí vyjednávací sílu. Není umění odhadnout, že spravedlivý růst nadchází v době plné zaměstnanosti, kdy nezaměstnanost je nízká a pracovníci mohou pohrozit odchodem ze své pozice.

Jaký je závěr

„V mnoha věcech se Marx mýlil. Většina jeho díla se zaměřuje na kritiku kapitalismu spíše než na návrh toho, jak toto nahradit. Tím otevřel cestu k nesprávné interpretaci šílencům v dvacátém století. Stejně je jeho práce i dnes inspirativní, jako když v Komunistickém manifestu argumentuje pro progresivní daň z příjmu.," píše server The Rolling Stone.Americký historik ekonomie Robert L. Heilbroner o Marxovi napsal: „Obracíme se k Marxovi nikoliv proto, že je neomylný , ale proto, že je nevyhnutelný."

[zdroj]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.