Mohou rostliny myslet? Vědci tvrdí, že ano

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 3410

Pokojová rostlina, která stojí v květináči na vašem stole, je možná inteligentnější, než jste si až dosud mysleli.

Vědci z univerzity v Göttingenu zjistili, že rostliny mají strukturální paměť, která jim pomáhá předvídat budoucí události. Například pokud okrasný keř dřišťál napadnou parazité, rostlina se preventivně sama zbaví semen, aby zabránila celkovému napadení. Podle botaniků jde o první ekologický důkaz komplexního chování rostlin.

Ochranný mechanismus dřišťálu byl objeven, když se zjistilo, že jeho příbuzná rostlina, mahonie cesmínolistá, je zamořená octomilkami desetikrát více než tento okrasný keř. Podle německých botaniků se dřišťál octomilkám ubránil díky své schopnosti pro výpočet pravděpodobnosti. Parazit propíchne bobule, aby do nich nakladl vajíčka, a pokud se vyvine larva, její potravou jsou semena v bobuli. Dřišťál zřejmě chápe, že pokud má v jedné bobuli dvě semena, jedno zdravé a jedno napadené, měl by se jich obou zbavit, aby nebyla napadena i další zdravá semena.

„Neděje se to tak pokaždé, vždy záleží na počtu semen je v bobulích,“ upozornila členka výzkumného týmu, dr. Katrin Meyer, jejíž tým zkoumal 2000 bobulí z mnoha částí Německa v různém stádiu napadení larvami octomilky, píše server Procproto.

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.