Geoinženýři přiznávají, chtějí řídit klima na Zemi

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 11999

Změny počasí na zeměkouli, které jsou stále citelnější, nutí mnohé lidi k zamyšlení o tom, jestli může člověk vzít klima pod svou kontrolu. Geoinženýři navrhují různé metody, jejichž pomocí by bylo řídit počasí na Zemi stejně snadno, jako třeba regulovat teplotu vzduchu v místnosti. Ekologové se obávají, že podobný zásah člověka bude mít katastrofální následky.

Módní termín „geoinženýrsví“ (anebo „klimatické inženýrství“) předpokládá radikální zasahování člověka do přírodních procesů.

Chemtrails: Rozprašovací trysky pro chemikálie na Airbusech komerčních aerolinek

Uznávaný expert promluvil: Chemtrails jsou globální skrytou operací pro totální kontrolu

Stoupenci této poměrně nové vědecké disciplíny navrhují vypouštět na oběžnou dráhu zrcadla, která budou odrážet sluneční paprsky; zasadit Saharu eukalypty, aby přitahovaly vláhu; vypařovat mořskou vodu pomocí zvláštních lodí a vytvářet tak bílé oblaky.

Z hlediska základů fyziky je vliv na klima opravdu možný. Nebezpečí podobného zasahování do přírody však spočívá v tom, že jeho následky mohou být katastrofální, říká vedoucí programu Klima a energetika Světového fondu divoké přírody WWF Ruska Alexej Kokorin:

Uděláme-li něco, co bude odrážet sluneční záření – třeba clonu z jemných částic vody, tzv. sulfátovou clonu, anebo zrcadla, která nás budou chránit před Sluncem – pak se může změnit rozdělení sluneční radiace mezi póly a rovníkem, a tento proces bude začátkem nové doby ledové. Proto závěr vědců zní: rozsáhlé experimenty v přírodě se provádět nemají.

Nicméně jsou stále častěji slyšet hlasy na podporu geoinženýrských projektů. To hlavní, co v nich láká, je jednoduchost řešení problémů. Přičemž mnozí ekonomové pokládají tyto technologie za nejúčinnější. Vždyť citelného výsledku se může dosáhnout nikoli za desetiletí a staletí, jak předpokládá třeba Kjótský protokol, ale za pouhé dva nebo tři roky.

Profesor Petrohradské státní polytechnické univerzity Sergej Avakjan soudí, že když už zasahovat do života Země, pak bezpečnějšími prostředky. Například, vysázet lesy:

Je třeba sázet lesy. Nejlépe akumulují kysličník uhličitý pomocí fotosyntézy boreální tajgové lesy. Ty jsou jenom v severní polokouli, v Rusku a v Kanadě. Vysázení těchto lesů, a nikoli jejich kácení, může skutečně sehrát významnou roli.

Kritici geoinženýrských metod poukazují na další okolnost. Lidstvo není zatím připraveno na radikální zasahování do klimatických procesů. V současné době nejsou žádné mezinárodní smlouvy, které by podobné projekty regulovaly.

Jako vědecké téma má mezitím geoinženýrství právo na život. Zakázat výzkumy v této oblasti by byla nejhorší politika, soudí experti.

[zdroj]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.