Vědci si neví rady. Úroveň kyslíku ve světovém oceánu nebezpečně klesá

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 7346

Mezinárodní skupina vědců provedla výzkum úrovně koncentrace kyslíku ve světovém oceánu za posledních 50 let a publikovala neradostné výsledky v časopisu Science.

Podle zveřejněných informací za posledních 50 let se počet zón v oceánu, kde chybí kyslík, čtyřnásobně zvětšil. U pobřeží, v mořích a ústí řek se počet zón s nízkou koncentrací kyslíku zvětšil více než desetkrát ve srovnání s 50. lety minulého století.

Globální oteplování způsobuje růst teploty vody. Kvůli těmto procesům světový oceán bude i nadále ztrácet kyslík, domnívají se vědci. Rozpustnost kyslíku ve vodě je závislá na její teplotě. Když teplota je vyšší, zůstává méně kyslíku ve vodě.

Mezinárodní skupina oceánografů v čele s Denisem Breitburgem varuje, že aby se ztrácení kyslíku zastavilo, je nutné zabrzdit nejen globální oteplování, ale také i znečištění světového oceánu.

Téměř polovina kyslíku Země je rozpuštěna ve světovém oceánu, ale existují i „mrtvé zóny", jejich počet se zvyšuje. Většina organismů, které spotřebovávají kyslík, nemůže žít v těchto zónách.

A připlouvající organismy rychle umírají. Zvětšování těchto zón vede ke zmenšování území, které je příhodné pro mořské organismy, nedostatku zásob a ostré konkurenci. Navíc i nevýrazné klesnutí úrovně kyslíku ve vodě způsobuje zpomalení růstu zvířat, reprodukční problémy a dokonce i vymírání populací.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.