Kam se poděla bájná rostlina Silphium?
Ve starověku existovala vzácná rostlina jménem Silphium, která se pěstovala ve městě Kyréna v dnešní Libyi. Měla mnoho zajímavých vlastností a její cena byla závratná. Dnes po ní ovšem není ani památky, jednoduše zmizela.
Silphium bylo užíváno jako medicína, mělo mnoho léčivých vlastností.
Podle římského autora Plinia se používalo na hemeroidy, dávalo se také na zklidnění divokým psům, mělo také velmi zajímavou vůni. Používalo se také jako delikátní koření v římské kuchyni. Lidé ve starověku si ho dávali rovněž do postele, protože se věřilo, že je to mocné afrodiziakum. Stejně tak se používalo i jako antikoncepce.
Římané ho natolik zbožňovali, že o něm skládali básně a objevovalo se také v tehdejší literatuře. Jeho produkce se ale omezovala na město Kyréna, ležící nedaleko novodobého města Šanhát. Tato bývalá řecká osada byla nejbohatším městem na území dnešní Libye a ne nadarmo se jí přezdívalo Africké Athény. Když město dobyli Římané, Julius Cesar učinil zdejší sklady Silphia součástí státního pokladu. Bylo ho 680 kilogramů. I místní obyvatelé, což byli převážně Řekové, museli odevzdat veškeré Silphium, které doma měli.
Přestože, a nebo možná právě proto, Silphium znenadání zmizelo a nezbylo po něm vůbec nic. Plinius psal, že za jeho života se podařilo najít jediný a to ještě zlomený stonek, který byl slavnostně předán císaři Neronovi. Proč Silphium zmizelo, není dodnes jasné. Vědci se domnívají, že šlo o rostlinu příbuznou s fenyklem. Toho je v Libyi stále dostatek, ale jestli jde o bájné Silphium, se neví. Vědci zatím v této otázce nemají jasno.
Zdroj: 1
Komentáře: