„Fakta a humor“. Putin převálcoval svým stylem v rozhovoru americkou moderátorku

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 13174

M. Kelly: Pane prezidente, již několikrát jste hovořil o tom, že Rusko s narušením prezidentských voleb USA nemá nic společného, včetně zasedání mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu. Jak ale víte, všeobecný pohled ve Spojených státech je takový, že za tím stojíte vy. To je závěr, ke kterému došlo 17 bezpečnostních agentur a co republikáni, demokraté a všichni, kteří mají přístup k tajným materiálům, potvrdili. To všichni lžou?

V. Putin: Byli uvedeni v omyl, neanalyzují informace v plném rozsahu. Já nikdy neviděl žádný přímý důkaz o zásahu Ruska do amerických prezidentských voleb.

Hovořili jsme o tom s bývalým prezidentem Obamou i s některými dalšími představiteli – nikdo mi nikdy nedal žádný přímý důkaz.

Když jsme o tom hovořili s prezidentem Obamou, možná bude lepší se ho zeptat, ale myslím že vám odpoví, že on intervenci také věří, když jsem s ním hovořil já, uviděl jsem, že zaváhal. V každém případě jsem to viděl.

Již jsem vám říkal, ale mohu to zopakovat, že dnešní technologie jsou na takové úrovni, že konečná adresa může být tak zamaskována, že se nikdo o původu této adresy nic nedozví. A naopak to lze udělat i tak, aby si všichni mysleli, že za útokem stojí jakákoliv struktura nebo osoba. Moderní technologie jsou velmi sofistikované, důvtipné a takové věci umožňují. Když toto pochopíme, zbavíme se veškerých iluzí. To za prvé.

Za druhé. Jsem hluboce přesvědčen, že žádná intervence z vnějšku do jiné, ať už malé země nebo velké mocnosti jako jsou Spojené státy, nemůže mít vliv na konečný výsledek voleb. To zkrátka není možné.

M. Kelly: To, co říká druhá strana je, že celkově se jednalo pouze o 70 tisíc hlasů, které změnily výsledek voleb. A tedy ovlivnit 70 tisíc lidí by možná nebylo tak těžké.

V. Putin: Ústava Spojených států a volební zákony jsou navrženy tak, že za kandidáta, kterého volilo méně voličů, může hlasovat větší množství volitelů. A takové případy v historii USA již byly. Nemám pravdu?

Proto, pokud tedy chceme hovořit o jakési sociálně-politické spravedlivosti, pak se zdá, že volební zákon potřebuje změnu. Aby byla hlava státu zvolena přímým tajným hlasováním a vzniknul jasný součet, který je možné lehce překontrolovat. To je vše. A pro toho, kdo volby prohrál, pak nebude vznikat potřeba ukazovat prstem a svalovat svoji vinu na druhé.

Teď, když tutu stránku otočíme, vám ještě mohu říci to, o čem vy jistě musíte vědět: nechci nikoho urazit, ale Spojené státy se všude, po celém světě, aktivně vměšují do volebních kampaní jiných zemí. Vy jste o tom nevěděla?

Popovídejte si o tom s lidmi, pouze za předpokladu, že je ujistíte, že nic nezveřejníte. Ukažte na jakékoliv místo na mapě světa, všude vám budou žalovat na americké představitele, že se vměšují do jejich vnitřních politických procesů.

Proto jestli někdo, neříkám, že jsme to my (my jsme nezasahovali), ale jestli někdo nějak ovlivňuje nebo se pokouší ovlivňovat, či se jakkoli do těchto procesů zapojit, pak Spojené státy nemají za co se cítit dotčeně. Kdo nám to káže, kdo se na nás uráží za to, že se vměšujeme? Vy sami se neustále vměšujete, kam přijdete.

M. Kelly: To zní jako ospravedlnění.

V. Putin: To nezní jako ospravedlnění, nýbrž jako konstatování faktu. Každá akce má odpovídající reakci. Ale jak opakuji, my to nepotřebujeme dělat. Já vám to neříkal bezdůvodně, vám a dalším představitelům masmédií, nedávno jsem byl ve Francii a říkal jsem to samé: prezidenti přicházejí a odcházejí, mění se pouze politické strany, ale základní politická linie se nemění. Z toho důvodu nám je to celkově vzato jedno, kdo bude hlavou Spojených států, my zhruba víme, co se bude dít. V tomto ohledu, i kdyby to přání existovalo, by intervence neměla žádný smysl.

M. Kelly: Po měsíce jste tvrdil, že Rusko nemá nic společného s intervencí do amerických voleb a tento týden jste zničehonic přednesl myšlenku jakýchsi vlasteneckých hackerů. Proč ta změna a proč teď?

V. Putin: Vlastně jsem toho moc neřekl. Zkrátka se mě francouzští novináři na tyto hackery zeptali. A tak, jako jsem řekl jim, i vám mohu říci: hackeři mohou být kdekoli, mohou být v Rusku, v Asii, ale i v Americe, v Latinské Americe. Mohou to být hackeři koneckonců i ze Spojených států, kteří velmi lehce a profesionálně hází hnůj na Rusko. Vy si takový scénář nemůžete připustit? V průběhu vnitropolitického boje se jim z nějakého důvodu hodilo vypustit tuto informaci. Vydali ji a mezitím se odkazovali na Rusko. Takto si to představit nemůžete? Já mohu.

Vzpomeňme si na smrt prezidenta Kennedyho. Existuje verze, že vraždu prezidenta Kennedyho zorganizovali tajné služby Spojených států. Jestli je tato verze pravdivá, což nelze vyloučit, co může být v dnešní době s využitím všech technologických možností zvláštních služeb jednodušší, než zorganizovat odpovídajícím způsobem nějaký druh útoku a v průběhu toho se zmínit o Rusku. A co, skutečně kandidáta Demokratické strany všichni ve Spojených státech tak milují? Byl to tak populární člověk? I tento kandidát měl své politické oponenty a protivníky.

M. Kelly: Pojďme dál.

Byla jmenována zvláštní rada kvůli vyšetřování spojitosti mezi vaší vládou a kampaní Trumpa. Řekl jste, že velvyslanec Kisljak pouze dělal svoji práci. Co přesně se tedy na těch setkáních projednávalo.

V. Putin: Žádná setkání se nekonala. Rozumíte, nic takového se neodehrálo. Když jsem o tomto uslyšel, nemohl jsem věřit vlastním uším.

M. Kelly: Takže žádná schůze mezi panem Kisljakem a někým z personálu Trumpa?

V. Putin: Nemám ponětí. Řeknu vám to upřímně. Netuším. Pouze rutinní práce velvyslance. Co si myslíte, že mi velvyslanci z celého světa každý den předkládají s kým se setkávají a čím se zabývají? Takový blud. Chápete, na co se ptáte, nebo ne?

M. Kelly: Jste jeho šéf.

V. Putin: Jeho šéfem je ministr zahraničních věcí. Myslíte si, že mám každý den čas na komunikaci s našimi velvyslanci z celého světa, nebo co? Taková blbost. Copak nechápete, že je to nesmysl? Nevím, s kým se setkal.

Jestli by se vyskytlo něco mimořádného, neobvyklého, pak by to samozřejmě doložil ministru a ministr poté mě. Nic podobného se však nestalo.

M. Kelly: Od doby, kdy se to událo, jste s velvyslancem nehovořil o tom, co se projednávalo s Kushnerem, s Mikem Flynnem či s kýmkoli ze štábu?

V. Putin: Ne, nehovořil.

M. Kelly: Nezajímalo vás to?

V. Putin: Ne, protože jestli by se vyskytlo něco významného, tak by to nahlásil ministru a ten zase mě. Žádná hlášení ale nebyla. Pouze každodenní, nic neznamenající práce, bez jakýchkoli, dá se říci, perspektiv.

Pouze se někdo rozhodl v tom najít něco, co tam není, a využít to jako podklad pro útok na současného prezidenta. To není naše věc, jsou to vaše vnitropolitické rozbroje. Zabývejte se jimi sami.

Prostě nic, není o čem diskutovat. Dokonce ani jakákoli konkrétní diskuze na téma sankcí nebo něčeho takového. Podle mě je to zkrátka pozoruhodné: udělali jste senzaci tam, kde vůbec nic takového není, a obrátili ji v nástroj k boji proti současnému prezidentovi. Víte, vy jste velice vynalézaví lidé. Nudí vás žít, jak vidím.

M. Kelly: Pravděpodobně víte, že se zkoumá to, že Jared Kushner – prezidentův zeť – s Kisljakem údajně v prosinci diskutoval o kanálu mezi štábem Trumpa a ruskou vládou a Jared Kushner předložil návrh, že to mohou zařídit v ruském konzulátu nebo velvyslanectví a mohou ke komunikaci použít ruská komunikační zařízení, aby tajné služby USA nemohly nic slyšet. Považujete to za dobrý nápad?

V. Putin: Rusko nemělo žádné kanály ani s jedním z štábů kandidátů na prezidenta USA. Rusko žádné takové kanály nevytvářelo a s nikým takové kanály navázány nebyly. Je možné, že jsme měli jakési oficiální kontakty se štáby všech kandidátů, to je však normální diplomatická praktika.

M. Kelly: Jak byste posoudil návrh pana Kushnera?

V. Putin: Takového návrhu si nejsem vědom. Ke mě se takový návrh nedostal.

M. Kelly: Pana Flynna znáte, přijel sem na večeři. Existuje fotografie, která se šíří americkými masmédii. Jaký byl váš vztah k panu Flynnovi?

V. Putin: S vámi osobně mám bližší vztah, než s panem Flynnem. S vámi jsem se viděl včera večer, dnes jsme spolu celý den pracovali a setkáváme se i v tuto chvíli.

Když jsem přišel na akci naší společnosti Russia Today a sedl si za stůl, vedle mě z jedné strany seděl jakýsi muž, z druhé strany ještě někdo, potom jsem měl řeč, ještě jsme o něčem pohovořili, já vstal a odešel.

A potom mi řekli: «Víte, to byl americký občan, on se zabývá tím a tím, dříve působil v bezpečnostních službách a dnes se zabývá tím a tím.» Já řekl: «Dobře, vy s ním nějak spolupracujete?» – «Ne, jenom jsme ho pozvali jako hosta.» Já povídám: «Výborně.» To je vše!

Já s ním prakticky ani nehovořil. Jen jsem se s ním pozdravil, společně poseděl, pak se rozloučil, vstal a odešel. To je celá moje známost s panem Flynnem. Jestli tedy byl mezi mnou a Flynnem takový kontakt, a s vámi jsem celý den, Flynna vyhodili z práce a vás by tedy měli zatknout a vsadit do vězení.

M. Kelly: Mnozí Američané slyší jméno «Vladimír Putin» a myslí si, že vládne zemi plné korupce, kde jsou novináři, kteří jsou příliš kritičtí, zabíjeni, kde disidenti mohou skončit za mřížemi nebo hůř. Těm, co tomu věří, co byste vzkázal?

V. Putin: Chci říct, že Rusko se rozvíjí cestou demokracie. To je beze slov, o tom by nikdo neměl mít pochyb. To, že u nás existuje jakási vnitropolitická rivalita a některé další domácí záležitosti je něco, co je charakteristické i pro ostatní země, nic neobyčejného v tom nevidím.

U nás se konají opoziční schromáždění, lidé u nás mají právo vyjádřit svůj názor. Ano, pokud lidé během vyjadřování svého názoru narušují současnou legislativu, současný zákon, to se potom samozřejmě donucovací orgány snaží obnovit pořádek.

Obracím vaši pozornost na to, o čem jsem mluvil nedávno, jak ve Francii, tak i v jednání s dalšími svými kolegy z Evropy. Naše policie, díky bohu, v žádném případě nepoužívá obušky, slzný plyn ani jiná extrémní opatření pro obnovení pořádku, což můžeme často vidět v jiných zemích, včetně Spojených států.

Pokud jde o opozici. Vzpomeňme si na hnutí Okupace Wall Street, kde je dnes? Policie i zvláštní služby Spojených států jej rozebraly na kousíčky a rozpustily. Nechtěl jsem vám položit tuto otázku: jak jste na tom vy s demokracií ve Spojených státech? Tím spíše, když volební zákon v USA má tak daleko k dokonalosti. Proč si myslíte, že máte právo nám klást takové otázky, neustále moralizovat a učit nás žít?

Jsme připraveni našim partnerům naslouchat, jsme připraveni naslouchat posudkům tehdy, kdy se tak bude dít s laskavostí, s cílem navázat kontakt, vytvořit jednotnou atmosféru, věnovat pozornost společným hodnotám. Nemůžeme však akceptovat, když se podobné věci zneužívají jako nástroje politického boje. Chci, aby si tohoto všichni byli vědomi. V tom tedy tkví moje poselství.

M. Kelly: V Americe si kladou otázky týkající se financí Donalda Trumpa. Vydal o tom prohlášení, existuje údajně nějaká tajná dokumentace. Prezident Trump tvrdí, že to vše je falešné. Tam se však píše, že existuje jakési vydírání ze strany Rusů, že se odehrávala komunikace mezi Kremlem a štábem Trumpa. To vše nutí Američany se ptát: «Máte na prezidenta Trumpa něco diskreditujícího?»

V. Putin: Další nesmysl. Odkud bychom získali takovou informaci? A já co, já s ním mám mít nějaký zvláštní vztah? Obecně s ním žádný vztah nemám. V té době přijel do Moskvy. Ale víte, já se s ním nesetkal.

K nám přijíždí mnoho Američanů. Do Ruska přijelo 100 představitelů společností z USA. Vy si myslíte co, že jsem se setkal s každým představitelem americké společnosti?

Pravděpodobně jste mě viděla jít do konferenčního sálu, kde seděli moji kolegové. Považuji je všechny za naše přátele. Pracují v Rusku a mnoho z nich již velmi dlouho. Jsou to investoři, manažeři největších amerických firem, kteří mají zájem o spolupráci. A díky bohu! Budeme vítat každého z nich. A každého z nich budeme považovat za přítele a pomáhat jim při realizaci jejich plánů v Rusku. Budeme se snažit spolupracovat s cílem zajistit, aby zde pracovali úspěšně a aby měli zisk.

Meli by být všichni zatčeni, nebo co? To jste se tam všichni zbláznili? A co svoboda ekonomiky? Co lidská práva? Vy si myslíte, že na každého z nich shromažďujeme kompromitující materiály? Používáte rozum nebo ne?

M. Kelly: Poslední otázka.

V Petrohradu jsme již strávili okolo týdne. A téměř každý člověk, kterého jsme se zeptali na ulici říká, že si vás váží, protože podle nich jste Rusku vrátil jeho důstojnost. Znovu jste z Ruska udělal místo, které je všemi respektováno. V čele této země stojíte již 17 let. Povězte, zanechalo to na vás něco?

V. Putin: Doufám, že ne.

Víte co cítím? Cítím takové přímé živé spojení s touto zemí, s její historií. Vy říkáte, že jste v Petrohradu již několik dní. Včera jsem vedl rozhovor s indickým premiérem, on navštívil Piskarjovský památný hřbitov, kde je pochováno přibližně 400 tisíc lidí z Leningradu, civilistů, kteří zemřeli během druhé světové války kvůli blokádě. Umřeli hladem. A v jednom z hrobů je pochován můj starší bratr, kterého jsem nikdy neviděl. Na to nikdy nezapomenu, tak jako nikdy nezapomenu na stav, ve kterém se nacházela naše země v 90. letech.

Dnes jsem s vámi o tom diskutoval během našeho rozhovoru, ale u nás je od těch dob: od roku 2000 do dnešního dne…stále mnoho problémů a dokonce i hranice chudoby je dnes o něco horší, než jsme plánovali. Věřím, že se situace spraví. Avšak několikrát se zvýšila reálná mzda obyvatel, několikrát se zvýšil důchod.

Ekonomika se jako celek zcela změnila: téměř dvakrát vyrostla ekonomika z hediska objemu a mění se její kvalita. Ne tak rychle, jak bychom si přáli, ale struktura se mění. Máme dnes ve srovnání s tím, co bylo před 15 lety, zcela jiné ozbrojené síly.

A to vše, samozřejmě včetně naší veliké historie a kultury, to vše a nejen to, co vidíme dnes, činí drtivou většinu ruských občanů hrdými na svojí zem.

M. Kelly: Pane prezidente, mockrát děkuji.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.