Úloha Generálního tajemníka OSN v oficiálním kontaktu s vesmírnými civilizacemi
Ve chvíli oficiálního kontaktu s mimozemskou civilizací bude Organizace spojených národů hrát nezastupitelnou roli. Je to v současnosti jediná organizace univerzálního charakteru, mající dostatečnou autoritu k zastupování lidstva planety Země v situaci, kdy to bude potřeba. V rámci OSN se pak stává osobou číslo jedna generální tajemník, jakožto její hlavní představitel. Mandátem svého úřadu de facto zastupuje zájmy celého společenství, nyní zahrnujícího prakticky všechny státy světa.
Z principu své funkce by měl být nestranný, nezaujatý, neměl by podléhat žádným vlivům, ani národním, ani jiným.
Žádný stát, organizace ani mocenské uskupení by neměly mít vliv na jeho rozhodování. Měl by vyjadřovat pouze vůli a zájmy celé organizace, tedy celého světového společenství. Jeho zájmy jsou zájmy všech lidí. V Chartě OSN jsou uvedeny hodnoty a cíle organizace, o které OSN v čele s generálním tajemníkem usiluje, a jimiž jsou mír, bezpečnost, spolupráce, spravedlivý řád a lidská práva jako hlavní body.
Generální tajemník je také spojovacím článkem všech dílčích organizací, agentur a útvarů, které OSN tvoří. Ze všech těchto důvodů je osobou nejvíce se blížící pozici legitimního zástupce lidstva před vesmírným společenstvím ve chvíli navázání oficiálního kontaktu. Rozhodně je toto řešení lepší, než aby v pozici světového lídra byl americký prezident, což je řešení, o něž dlouhodobě usilují Spojené státy. Na rozdíl od OSN se však opírají o vojenskou mocenskou politiku, nátlak a podporu médií a jejich zájmy nejsou objektivní.
Důležité je, že tajemník nemá jako úřadující osoba prakticky žádnou moc ve smyslu síly; je plně podřízen společenství států, které jsou všechny svobodné, svrchované a nezávislé. Nemůže, ani na to nemá bez svolení společenství právo, používat proti nějaké straně vojenskou moc, rozhodovat o něm, či jej donucovat, naopak by to bylo proti principům samotné OSN. Disponuje však velkou autoritou vyplývající z jeho osobnosti, postavení, legitimity a všeobecného uznání. Generální tajemník a jeho sekretariát mají jasný, daný mandát, jímž je služba cílům společenství stanoveným v Chartě, schválené a přijaté všemi státy. Je mluvčím a zosobněním vůle společenství OSN a také zosobněním a symbolem jeho hodnot. V případě naléhavosti by byl nejvhodnější osobou pro pověření pro formální zastupování všech zemí a obyvatel planety v kontaktu s mimozemskou civilizací.
K tomuto účelu by mu měl být zřízen pomocný úřad, který by mohl být nazván např. Odbor pro komunikaci s vesmírem, nebo „pro vnější vztahy“, jenž by mu poskytoval logistickou a odbornou podporu a asistenci. Tak jako jiné činnosti v rámci Organizace spojených národů by i tato byla veřejná, transparentní a pod dohledem kontrolních orgánů; celkově by se zodpovídala Valnému shromáždění, tedy shromáždění všech států, které by se k ní mohly vyjadřovat a vytyčovat její hlavní body a směry vývoje.
Mohla by být zřízena zvláštní samostatná agentura, která by měla tuto oblast na starost. Vlády a ministerstva by u ní mohly mít stálé mise, jež by je informovaly o dění a naopak by mohly vést jménem své země před agenturou jednání, vznášet požadavky a stanoviska svého státu. Oficiální galaktická diplomacie by se však neměla stát tajným jednáním, jednáním za zavřenými dveřmi, vzdáleným a nepřístupným dohledu občanů. Měla by zahrnovat všechny úrovně rozhodování od generálního tajemníka až po národní úrovně a vůli občanů jednotlivých národů. Taková diplomacie by mohla přinést plodnou komunikaci a spolupráci s vesmírnými civilizacemi ku prospěchu všech národů, a naopak vesmírné společenství by mělo záruku čestného jednání, dobrých úmyslů, principů demokracie a tím i dobrý signál pro navázání oficiálních a přátelských vztahů.
Komentáře: