Saúdskoarabský princ se vrátil z Moskvy rozčarován. Putin ho totálně vyšachoval

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 11387

Současné překotné události na Blízkém východě mají úzkou souvislost s nedávnými setkáními saúdskoarabského prince Muhammada ibn Salmána s vůdci dvou světových velmocí. Zejména s ruským prezidentem Vladimirem Putinem Salmánovy plány absolutně nevyšly – a důsledky tohoto fiaska mohou být dalekosáhlé.

Saúdskoarabský princ Muhammad ibn Salmán, který má rozsáhlé kontakty po celém světě a zcela určitě by se rád stal nástupcem svého otce, je přesvědčen, že v současné „hře“ na Středním východě drží 99 % karet v rukou USA. Všichni ostatní, včetně Ruska a Číny, jsou jen „druhořadými hráči“, Evropa pak představuje pouze jakýsi „americký přívěsek“.

Nicméně, po návštěvě amerického prezidenta v Rijádu, během níž byl Donald Trump a jeho rodina až neskutečně obletováni a co se americká delegace vrátila do USA zahrnuta šeky, penězi a drahocennými dary, byl princ Salmán, toužící po výsadním postavení na Středním východě, silně překvapen. Zjistil totiž, že věci se nevyvíjejí tak, jak by si přál a jak očekával.

Trump podle důvěryhodných zdrojů řekl ibn Salmánovi, že hra, kterou se Saúdská Arábie snaží hrát, není tak jednoduchá – že je k tomu třeba dalších zemí se stejným míněním.

Navíc že tyto země mají své vlastní podmínky, záruky a finanční potřeby. A tehdy si ibn Salmán uvědomil, že k tomu, aby byli uspokojeni všichni, bude muset podobných summitů uspořádat několik desítek.

A tak se bez meškání vypravil do Moskvy za Vladimírem Putinem – druhým a „nejnebezpečnějším“ hráčem této hry, aby se v otázce vytváření koalice, ve které by „první housle“ hrála Saúdská Arábie, pokusil získat Rusy na svoji stranu.

Obratný politik a prezident Ruska nemůže připustit, aby se jeho země stala hračkou Saúdské Arábie koupenou za velké peníze. Podle informací, které prosákly na veřejnost, prý navrhl zrušit společnou úmluvu Saúdské Arábie a Turecka týkající se nákupu válečných lodí, jejíž součástí byl závazek Ankary, že podpoří poslední aktivity Saúdské Arábie v regionu.

Saúdská Arábie by tak v osobě Erdogana ztratila spojence. Informace uniklé z Kremlu uvádějí, že všechna jednání ibn Salmána nakonec selhala. Prezident Ruska podle médií stanovil takové podmínky, jaké princ nebyl schopen naplnit.

Poté, co Saúdská Arábie oznámila zrušení dohody s Tureckem, požadoval Putin zachování pozice Asada v Sýrii, což ibn Salmán chápal jako překážku k naplnění vlastních ambicí spojených s omezením vlivu Íránu v celé oblasti.

Olej do ohně přilil i ruský velvyslanec v Rijádu, když jednání Saúdské Arábie nazval „sebevraždou“. Podle jeho slov je pro Saúdy jak globální, tak i regionální situace v mnoha ohledech výrazně složitější, než se zdá, a je pravděpodobné, že vláda v Sýrii bude zachována navzdory tomu, že země se nachází v nejisté politické a strategické situaci již několik desetiletí.

Po všech pokusech „dotlačit“ Rusko ke spolupráci (ze strany SA) vydala Ruská federace prohlášení, ve kterém oznámila, že nadále podporuje princip dialogu mezi Saúdskou Arábií a Íránem a jednání o otázkách a problémech, které byly příčinou vzniku všech konfliktů v regionu.

Ibn Salmána toto prohlášení zasáhlo jak úder blesku – stalo se totiž prvním důkazem neúspěchu nedávného summitu s účastí Trumpa. Prezident USA ignoroval vlastní sliby – a tak má dnes plno práce s udržením vztahů se Západem, které se mu také nedaří vylepšit.

Zdroj: ea24.cz

Loading...

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.