Babiš rázně odmítl euro a kritizoval multikulturalismus: Uprchlíky integrovat nelze
V Česku se opět začalo debatovat o vstupu do eurozóny. Šéf ANO a exministr financí Andrej Babiš euro odmítá. Podle něj by zavedení společné evropské měny znamenalo, že by Česko ručilo za cizí dluhy a přišlo by o jeden z nástrojů, které pomáhají řešit hospodářské krize. Také zkritizoval multikulturalismus, uprchlíci podle něj nelze integrovat.
Česko se zavázalo přijmout euro v rámci smlouvy o vstupu do EU v roce 2004. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v květnu vyslovil pro to, aby si Česko stanovilo termín pro přijetí společné měny, rozhodnout o tom podle něj bude muset příští vláda. Pro zavedení eura je také opoziční TOP 09, odmítá ho naopak ODS.
"Eurozóna byl ekonomický projekt, stal se politickým. A já nechci ručit za řecké dluhy, za italské banky, nechci být součástí tohoto systému, protože to nám nic dobrého nepřinese," řekl Babiš. "My kdybychom tam vstoupili, tak musíme zaplatit dvě miliardy euro, musíme ručit," uvedl. Země eurozóny se podílejí na záchranném mechanismu ESM, který má pomáhat státům, co budou mít problémy se splácením svých závazků.
Babiš uvedl, že zachování vlastní měny je vhodný nástroj pro řešení hospodářských krizí. "Je dobře, že máme nezávislou Českou národní banku. Jednoznačně koruna je skvělý nástroj na podporu ekonomiky, pokud budou problémy," řekl. Vstup do eurozóny by podle něj také oslabil možnosti samostatného rozhodování Česka.
Babiš odmítl návrhy na zavedení společného ministra financí pro eurozónu, které zmiňoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Podotkl, že v názoru na společnou měnu se rozchází i se zástupci liberální frakce ALDE, do níž v Evropském parlamentu patří europoslanci za ANO.
Podle Babiše nedokáže řešit zásadní problémy. "Evropa není schopná řešit migraci, to je velký problém. Další problém je terorismus. A velký problém je multikulturní společnost, kdy většina západních politiků se snažila lidem namluvit, že přistěhovalci jsou integrovaní. Nejsou," řekl. Otázka přijímání uprchlíků by podle něj měla zůstat v pravomoci jednotlivých států. "Není možné, aby nám Brusel rozhodoval, kdo bude žít v naší zemi," řekl.
Zdroj: 1
Komentáře: