Sama nesmím ani jít nakoupit. Časopis přinesl článek o ženách v Saúdské Arábii. Ta pravá mela nastala až v diskuzi
Ženám v muslimské Saúdské Arábii není zrovna do zpěvu. Své by o tom mohla vyprávět třiadvacetiletá milovnice fotbalu jménem Hind. Týdeník Reflex zveřejnil její příběh, který všem vyrazil dech. Z toho, co Reflex napsal i z toho, co se pak rozjelo v debatě pod článkem, vám bude hodně špatně…
...
Dívka žije se svou matkou v Koránem proslavené Mekce. Miluje poezii, ráda maluje, plave, vystudovala vysokou školu a překvapivě se zajímá i o fotbal. Snaží se prostě žít úplně normálně. Na tom všem by nebylo nic zvláštního, to by se ale nebohá Hind nesměla narodit v šílené Saúdské Arábii, kde jsou ženy považovány za lidi druhé kategorie. Nahlédnout do života žen v této středověkým právem prorostlé zemi jsme mohli i díky jejím otevřeným odpovědím. Ty poskytla americké nevládní organizaci Clarion Project, která se zabývá vývojem v islámských zemích.
Žena, jako samostatně fungující jednotka, podle ní nemá v této zemi vůbec žádnou šanci. „Život pro ženy je velmi obtížný, o opravdu naplněném životě se nedá hovořit. Bez otce, manžela či mužského opatrovníka se nemůžeme zaregistrovat ke studiu, nemůžeme cestovat a nedostaneme ani průkaz totožnosti. Nemůžeme o sobě prostě rozhodovat. Ženy jsou pouze vlastníky šatů a malého množství peněz,“ vysvětluje Hind. Sama nemůže dojít ani nakoupit. „Pán, který mě za peníze vozí do supermarketu, onemocněl. Potřebovala jsem nakoupit, ale veřejná doprava v místě, kde bydlíme, neexistuje. Zkoušela jsem zastavovat auta u silnice, nikdo nezastavil. Ženy zde přitom nesmí řídit.“
I když Hind vystudovala vysokou školu, získání zaměstnání je pro ni nadlidský výkon. „Žena je především odpovědná za péči o děti a chod domácnosti, ale pokud chce pracovat, získané vzdělání je jí často k ničemu. Ve státní správě získáte místo jen na základě protekce, nedaří se to nijak prolomit, zejména pokud jste žena. Jako samotná žena ale nemohu podnikat. Navíc byrokratické překážky pro podnikání jsou velké, protože vláda chce úplně do všeho vidět,“ popisuje. Co se ale děje, pokud skutečně žádnou práci nenajde? „Pokud jste chudí, dostanete od státu měsíčně podporu zhruba 800 riálů (kolem 213 amerických dolarů), ale za to jen obtížně přežíváte,“ říká Hind.
Mladé ženy se dostávají do vězení celkem často. Stačí, když poruší nějaký ze zákonů, které souvisejí s jejich ctí. Stačí se před svatbou ukázat na veřejnosti s jiným mužem, nebo někoho jiného políbit. Jak píše Reflex, pokud si pak takovou ženu opatrovník ve vězení nevyzvedne, může tam klidně zůstat celý život. Sama z věznice odejít nemůže ani poté, když jí vyprší trest. Hind chodí ráda i plavat, ale najít místo, kde by si mohla v klidu dát pár bazénů, je skoro nemožné. „Pro ženy žádné sportovní kluby neexistují. Plavu proto ve zdravotním středisku v ženské nemocnici.“
Situace se prý podle pozorovatelů přece jenom obrací k lepšímu. Představitelé Saudské Arábie by si i přáli, aby se vše začalo obracet k lepšímu. Tomu všemu ale brání tradiční, nábožensky založená islámská společnost. Mimo velká města mají totiž ženy stejná práva jako ve středověku.
Řekli byste si, normální článek, vypovídající reálně o situace v jedné z nejortodoxnějších zemí světa. Lidem na internetu ale tenhle text nedal spát a pořádně vyprášili Saúdům kožich. Jeden z diskutérů píše: „No jo, velký přítel demokratické USA, tam jim to asi nevadí, co se děje. Demokracie = velký podvod na lidi tak jako celá zas…. EU.“ A další přispěvatel: „A co je mi do toho? Jejich země, jejich mravy. Já taky nechci, aby oni posuzovali ty moje. A tak by to mělo zůstat.“ A aby toho nebylo málo, tady máte další přispěvatele: „Proč pak tam USA nedovezly Arabské jaro. Lidská práva jsou jen tam, kde se to světovému četníkovi USA hodí.“ Na to odpovídá další četující následovně: „Vážená paní, kdyby nebylo „světového četníka“, jak nazýváte USA, tak je už dávno po všem.“
A to není vše: „Na adresu Saudské Arábie, platí citát jednoho amerického politika: Je to sice lotr, ale je to náš lotr.“ A to nejlepší nakonec: „Ale to nestačí k americkému zásahu, který si bůhvíproč nevyhodnotil porušování lidských práv v Saudské Arábii jako porušování zásad demokratické společnosti. Je to ze strany USA velmi pokrytecké a zavání to byznysem, který má přednost vždy a všude. Hanba USA.“ Prostě nářez. Jaký je váš názor?
Zdroj: 1
Komentáře: