Seznam deseti nejnebezpečnějších zbraní Ruska a NATO

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 6751

Střet pěti nejnebezpečnějších zbraní NATO s pěti smrtonosnými zbraněmi Ruska. Americký časopis The National Interest se snažil zjistit, na čí straně je výhoda

Podle časopisu je NATO schopno odolat soupeře vyzbrojené zastaralým systémem protivzdušné obrany a se slabým útočným potenciálem bez vzdušné podpory.

Proto nelze s jistotou určit, jak bude vypadat střetnutí s odhodlaným a dobře připraveným nepřítelem vybaveným nejnemodernější výzbrojí, jakým může být Rusko.

Balistické rakety Iskander

Dolet rakety systému Iskaner-M je 400 km a je schopna nést bojovou hlavici o hmotnosti 700 kg různého typu. Možný odklon dráhy letu nepřevyšuje pět metrů.

„Díky těmto vlastnostem Iskander představuje smrtonosnou hrozbu pro letiště, logistická centra a další stacionární infrastrukturu," píše se v článku. Podle TNI raketa systému Iskander může za letu měnit svůj cíl, proto ji lze využít i pro údery na pohyblivé cíle včetně lodí. Zabudovaný manévrovací systém činí raketu velmi obtížným terčem pro protiraketovou obranu.

Su-27 a jeho modifikace

 

Rozměry, dolet, rychlost a manévrovací schopnosti letounů Su-27 a jeho různých modifikací činí z tohoto typu stíhaček „smrtonosnou platformu", píše se v článku. „Svým zevnějškem Su-27 působí vskutku hrozivě," píše TNI. Konstrukce Su-27 dokázala, že je velmi dobře přizpůsobena k modernizaci, proto nároční zákazníci dávají přednost tomuto letounu.

Kromě toho jeho rychlost a hmotnost mu umožňuje nanést zničující úder a rychle se stáhnout, než ho nepřátelské stíhačky dostanou.

Protiraketový a protivzdušný systém S-400

Systém S-400 je vybaven několika typy raket. Každá z nich je určena pro likvidaci vzdušných cílů na různých vzdálenostech a maximální dosah je 400 km.

„Rakety kratšího doletu mají zvýšenou schopnost zasáhnout rychlé a manévrovací cíle," píše se v článku. S-400 lze využít i pro boj s balistickými raketami. Systém snímačů je velmi efektivní a Rusko díky tomu může budovat obranný systém s využitím S-400 téměř na jakémkoliv bojišti.

Ponorky třídy Ščuka-B

Výroba ponorek třídy Ščuka-B probíhala během 80. a 90. let minulého století a na tehdejší poměry byly extrémně tiché, což takřka znemožňovalo jejich odhalení. Po rozpadu Světského svazu procházely řadou modernizací a byly vybavené novými technologiemi, které dále snižují jejich hlučnost. „Nejdůležitější ze všeho je to, že ponorky Ščuka-B mají působivou výzbroj, do které mimo jiné patří torpéda a rakety s plochou dráhou letu, jež jsou schopny ničit jak mořské, tak i pozemní cíle," píše TNI.

Specnaz

Ruský specnaz je působivým vojenskopolitickým nástrojem, který je schopen ovlivnit průběh boje ve vojenských operacích jakéhokoliv typu, píše TNI. „Specnaz sice není zbraň, ale patří mezi ty nejefektivnější prostředky boje, jež ruský arzenál má," stojí v článku.

Ponorka třídy Virginia

Co se týče armády členských zemí NATO, tak se stojí zmínit o ponorkách třídy Virginia. Předpokládá se, že si během pěti následujících let Spojené státy pořídí devět takovýchto ponorek. Kromě toho se plánuje modernizace jejich bojového modulu, což umožní ztrojnásobit jejich útočný potenciál.

F-35 Joint Strike Fighter

Výroba víceúčelové stíhačky Lockheed Martin F-35 Joint Strike probíhá s několikaletým zpožděním a samotný letoun trpí řadou technických poruch, konstatuje TNI. Náklady na jeho vývoj značně převýšily původní odhady a přitom tato stíhačka nikdy nepředvede slibované schopnosti. S postupem času se však z F-35 stane hrozivá zbraň, píše se v článku. Mezi největší výhody letounu podle autorů patří technologie stealth a systémy radioelektronického boje.

Strategický bombardér s dlouhým doletem

Rusko učinilo značný pokrok v oblasti vývoje protivzdušné obrany včetně nízkofrekvenčních radarů, které jsou schopny odhalit letouny s technologií stealth. Z tohoto důvodu USA pracují na programu Strategického bombardéru s dlouhým doletem (Long Range Strike Bomber, LRS-B), který „bude schopen ohrožovat cíle hluboko v ruském vnitrozemí," stojí v článku. „Program LRS-B je zcela utajený a musí čelit značnému odporu," píší autoři. Podle nich nový bombardér bude muset překonat i ten nejkomplexnější systém protivzdušné obrany.

Tank Leopard-2

Německý tank Leopard 2A7 bude tvořit jádro bundeswehru a ozbrojených sil dalších členů NATO, píše TNI. Tank byl modernizován díky prodloužení hlavně kanónu L55 s vylepšenými charakteristikami, které umožní bojovat i se silně opancéřovanými tanky.

„Nicméně kvůli nedostatku střel vyrobených z wolframu němečtí armádní činitelé pochybují, že dokáže prorazit pancéřování posledních typů ruských tanků," stojí v článku. Střely mohou mít nedostatek kinetické energie pro likvidaci ruských tanků T-80, T-90 a T-14 Armata.

Vrtulník AH-Apache

Bitevní vrtulník AH-64 Apache vyrobený korporací Boeing je zařazen do služby členských zemí NATO již od roku 1986. Do jeho výzbroje patří 16 protitankových raket Hellfire, kterých je dostatek pro zničení celé tankové roty během jedné salvy, píší autoři. Po výčtu všech těchto smrtonosných zbraní autoři však doufají, že je Rusko a NATO využijí pouze pro potřeby vzájemného odstrašování.

Zdroj: 1

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.