Monarchie Perského zálivu se připravují na velkou válku a vytvářejí obranné síly se sto tisíci muži

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4682

Monarchie Perského zálivu vytvářejí kolektivní obranné síly o celkovém početním stavu sto tisíc mužů. Otázka je v tom, nakolik je toto rozhodnutí diktováno vzrůstající hrozbou, jejímž zdrojem je Írán.

V polovině prosince Rada spolupráce arabských států Perského zálivu, do které patří šest arabských monarchií – a sice Bahrajn, Katar, Kuvajt, SAE, Omán a Saúdská Arábie – vyhlásila, že vytváří společné vojenské velení se sídlem v Rijádu. Očekává se, že v čele této skupiny bude stát saúdský vojenský činitel. Po pravdě řečeno už spojené pohotovostní síly této skupiny zemí existovaly i dřív.

Teď ale jde o to, že se vojensko-politická spolupráce dostane na novou úroveň. Slovo má orientalistka Jelena Melkumjanová:

Teď začaly monarchie Perského zálivu věnovat větší pozornost vojenské spolupráci. Na jedné straně je to pokračování toho, co se dělo i v minulosti. A na druhé straně tu máme nové okolnosti, které nutí monarchie, aby soustřeďovaly pozornost na všechno, co je spojeno s obranou. Hlavní hrozbou je podle nich Írán. A jelikož teď Írán zahájil jednání s USA, jelikož uzavřel předběžnou dohodu v Ženevě o svém jaderném programu, pak jsou si státy Perského zálivu vědomy toho, že se situace mění. A zatímco dřív se spoléhaly na zadržující úlohu Spojených států v konfrontaci s Íránem, teď se musí víc spoléhat na své vlastní síly.

Neměli bychom si ale myslet, že monarchie Perského zálivu jsou nějakým vojensko-politickým monolitem. Do té či oné míry je nepochybně spojuje způsob vlády, islám sunnitského ražení a existence díky prodeji uhlovodíků. Mezi členy bloku jsou ale i dost velké protiklady. Kdyby byla situace jiná, pak by se možná staly překážkou pro další integraci.

Avšak tváří v tvář sílícímu Íránu jsou monarchie ochotny zapomenout na nějaké malichernosti. Mínění vědeckého pracovníka ústavu orientalistiky RAV Vasilije Kuzněcova:

Je pochopitelné, že situace v oblasti Perského zálivu se stále víc vyhrocuje. Existují tu dvě rovnocenné konkurující mocnosti – Saúdská Arábie a Írán. Rada spolupráce byla vždycky organizací, která měla spojovat monarchie zálivu proti Íránu. Současně je ale pravděpodobnost, že mezi těmito zeměmi dojde k bojovým akcím, velice malá, a to z různých důvodů. Hlavně ale kvůli vysoké úrovni pragmatismu íránského a saúdského režimu. Spíš bych pokládal vytváření společných obraných sil za krok politický – kladný pro monarchie samotné, dokazující jejich schopnost nacházet konsensus, ovšem nikoli jako odpověď na reálné změny ve sféře bezpečnosti.

[zdroj]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.