Genetické mutace rostlin zabíjejí lidi
18 milionů Američanů trpí chorobami spojenými s nesnášenlivostí glutenu. Podle nejnovějších výzkumů v USA spočívá problém v geneticky modifikované sóji a kukuřici, které lidé zařazují do své stravy.
Lékaři mají za to, že svět stojí na prahu další rozsáhlé epidemie.
Lidský organismus stále častěji odmítá strávit gluten (jinak – lepek) - bílkovinu obsaženou v obilninách.
Nesnášenlivost glutenu při pojídání potravin, které ho obsahují, způsobuje poruchy v procesech trávení. A důsledkem je celé rozsáhlé spektrum chorob od autismu až po rakovinu.
Když bereme v úvahu tu skutečnost, že stále větší citlivost ke glutenu se za posledních 20 let prudce zvýšila, pak je spojitost mezi těmito chorobami a zařazováním do stravy geneticky modifikovaných organismů (GMO) nepochybná, tvrdí mezinárodní expertka na ekologickou a potravinovou bezpečnost Irina Jermaková:
Objevuje se stále víc lidí s onkologií v těch oblastech, kde je mnoho GMO. Je tu i mnohonásobně víc případů obezity a cukrovky a můžeme to pozorovat po tom, co do těchto regionů přivezli geneticky modifikovanou produkci. Kromě toho se tu vyskytuje neplodnost, přičemž nejen u člověka nebo savců, ale prakticky u všech živých organismů. Může to zničit naši biosféru, protože se přestává rozmnožovat i hmyz a užitečné bakterie, mizí rostliny. GMO je vůbec takovou časovanou bombou.
Ve světě ale neexistuje jednotný názor na nebezpečí spojené s GMO. V USA se například takové výrobky používají ve velké míře. Tam dokonce neexistuje zákon o povinném značení potravin obsahujících GMO. V Číně je povoleno pěstovat geneticky modifikovanou bavlnu a papayu, dováží se ale i GMO-kukuřice a GMO-rýže. V Evropě výrobu GMO-potravin úplně zakázalo Rakousko, Německo, Francie, Řecko, Polsko, Bulharsko, Lucembursko a Maďarsko. Zato Ukrajina se brzy zařadí mezi země, ve kterých roste geneticky modifikovaná sója. Příslušné rozhodnutí už bylo podepsáno.
Problém je v tom, že až dosud se neuskutečnily globální výzkumy vlivu GMO na životní prostředí, mimo jiné i na člověka. Vědci, kteří pracují s transnacionálními společnostmi, výrobci GMO-produkce, a vědci nezávislí, kteří myšlenku genetického inženýrství nepodporují, se nemohou dohodnout. Experimentům druhé strany nedůvěřují. A jelikož je z komerčního hlediska pěstování a využívání GMO obilí výhodnější než přírodního, má v různých zemích silnou lobby.
Komentáře: