Ekologové varují: víme, jaká města zmizí pod vodou

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4653

Lidstvo se může rozloučit s Maledivami, Hongkongem, Benátkami a Petrohradem. Tato města skončí pod vodou, pokud nepřestane, kvůli globálnímu oteplení, růst hladina světového oceánu.

Ve třetím tisíciletí úroveň světového oceánu může vyrůst o 5, nebo dokonce o 10 metrů v porovnání se současným stavem. Je zřejmé, že předpovědi na tak daleké období jsou pouze přibližné. Ale v blízké perspektivě je vše mnohem jasnější. Ke konci 21. století úroveň vody zcela jistě stoupne o metr, ke konci 22. století už o 3 metry, říká ekolog Alexej Kokorin:

Na Zemi jsou místa, kde zvýšení vodní hladiny o jeden metr může mít osudné následky. Maledivská ostrovní republika zcela jistě nepřežije. Větší počet nízko ležících měst, především v jihovýchodní Asii (Kalkata, Bangkok, Šanghaj, Hongkong), je citlivý na zvýšení vodní hladiny. Růst o jeden metr je pro ně velmi špatné, tři metry znamená už potopu. Pro ruský Petrohrad zvýšení vodní hladiny o jeden metr není hrozné, ale tři metry si žádají velmi velké finanční investice do stavby ochrany.

Ve Světovém fondu na ochranu přírody jsou přesvědčeni, že je možné se vyhnout velkým ztrátám, pokud už dnes lidstvo přejde na "zelenou" energetiku, sníží se vypouštění škodlivin do ovzduší a dalšími způsoby se zastaví globální oteplování. Přičemž ne všichni specialisté jsou přesvědčeni, že oteplování podnebí na Zemi, které můžeme pozorovat, způsobuje člověk. K takovým závěrům neexistuje dostatek údajů, myslí si meteoroložka Jelena Volosjuk:

Dělat závěry o zvýšení teploty na základě údajů posledních 50 let není příliš korektní. Protože teplota vždy v určitém časovém intervalu kolísá: v průběhu dne, v průběhu roku, a tak dále. Pokud tendence na zvýšení teploty, kterou pozorujeme v posledním desetiletí, bude pokračovat, tak to vyvolá určité posunutí klimatických zón a zvýšení hladiny světového oceánu. Ale všechno není tak jednoznačné. Zvýšení teploty vzduchu může doprovázet tání ledovců. To změní slanost vody, což znamená, že se současně změní bod tuhnutí vody ve světovém oceánu. A s tím je znovu spojena teplota zemského povrchu v planetárním rozsahu.

Dříve generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun, ve svém vystoupení na varšavské Konferenci o změně podnebí, uvedl, že současná generace dýchá vzduch s rekordní koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře a že dnes je možné pozorovat nejvyšší tempo tání ledovců.

[zdroj]

Komentáře:

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.