Řítí se Asie do války?

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 6302

Čína prohrála s Filipínami arbitráž o sporné ostrovy. O svá práva se hlásí další asijské státy, které mají s Pekingem územní spory.

O nebezpečných tendencích v asijském regionu hovořil Sputnik se sinologem Tomášem Maštalířem.

Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu přiřkl sporné ostrovy, které si nárokovala Čína, Filipínám. Jaký vliv na stabilitu v regionu může mít toto rozhodnutí?

Čína určitě tušila, že arbitrážní soud v Haagu rozhodne v její neprospěch, proto už předem prohlašovala, že se jím nebude řídit. Nedomnívám se, že by toto rozhodnutí přineslo Filipínám příliš optimistické vyhlídky. Ačkoliv mají nyní oficiálně potvrzené, že ostrovy patří jim, Čína se jich nevzdá a bude je dál kontrolovat s pomocí námořnictva.

Toto rozhodnutí vnese do regionu ještě více napětí, jelikož Filipíny budou cítit, že jsou v právu, nicméně proti Číně si nic nedovolí. Stejně tak mezinárodní společenství, Čína není Rusko a chtít proti ní uplatnit sankce by se mohlo rychle vůči zbytku světa otočit. A zahnat Čínu vojenskou akcí si v současnosti také nikdo nedovolí.

Čína považuje za své další ostrovy — Senkaku, Paracelské ostrovy a tak dále. Jak se haagská arbitráž může odrazit na tyto spory?

Čína arbitráž dobře využije ve vnitrostátní propagandě, kde se zobrazí v pozici oběti, které se západní svět snaží stejně jako v 19. století ublížit a omezit ji. Poukazovat na vnější nebezpečí bylo vždy důležitou součástí budování čínského nacionalismu. I ve sporu o Senkaku Čína mnohdy poukazuje na křivdy z minulosti a obviňuje Japonsko z návratu k imperialismu.

Haagská arbitráž může mít vliv v tom, že Japonsko a Vietnam se budou dožadovat, aby o jejich sporech s Čínou také rozhodl mezinárodní soud. Myslím si ale, že obě země budou teď vyčkávat, jak se mezinárodní společenství pokusí dohnat Čínu k respektování rozhodnutí arbitru, pokud se tak ovšem stane a nezůstane jen u diplomatických výhrůžek.

Neobáváte se, že Čína může řešit tyto spory vojenskou cestou? V 70. letech proběhla čínsko-vietnamská bitva o Paracelské ostrovy, z níž vítězně vyšel Peking…

Nevidím to jako pravděpodobné, protože Čína v současnosti nemá tu potřebu. Většinu ostrovů má pod kontrolou a vojensky má oproti okolním zemím převahu. Čína sama neustále prohlašuje, že nechce použít sílu, ale proti případnému útoku je připravena bránit se všemi možnými prostředky.

Nemyslím si, že by si jakákoliv země v regionu troufla jít proti Číně vojenskou cestou. Americká vojenská přítomnost v Jihočínském moři přináší do regionu určitou míru stability a rovnováhy sil tak, že ani Čína není v pozici, kdy by si dovolila být agresorem při případném konfliktu.

Sporné ostrovy jsou ve skutečnosti ve většině případech pouze skaliska a útesy. Proč se o ně Čína, Vietnam, Filipíny a další země tak hádají?

Ostrovy jako takové skutečně nemají žádný užitek pro ani jednoho z aktérů konfliktu. Nikomu nejde o samotné ostrovy, ale o okolní vody, respektive o využívání výlučných ekonomických zón.

Jihočínské moře je nejen bohaté na rybolov, ale především se v něm skrývají obrovské zásoby přírodních zdrojů, ropy a zemního plynu. Navíc je křižovatkou největších obchodních tras na moři. Každý ostrov znamená pro daný stát okruh 200 námořních mil výlučné ekonomické zóny a tím práva k průzkumu a využívání přírodních zdrojů.

Na nedávných volbách do horní komory japonského parlamentu s přehledem vyhrála koalice premiéra Šinzóa Abeho. Spekuluje se, že Abe by mohl usilovat o vyškrtnutí z ústavy pacifistického článku. Jak bude reagovat Peking?

Premiér Šinzó Abe vede již delší dobu kampaň za revizi ústavy, především článku IX, který zakazuje Japonsku použití síly jako prostředku řešení sporu mezi národy. Díky tomu Japonsko nedisponuje plnohodnotnou armádou a spoléhá se americkou ochranu. Šinzó Abe argumentuje historickými okolnostmi při sepisování ústavy, kdy po skončení druhé světové války probíhal proces úplné demilitarizace Japonska.

Nyní je ale z pohledu Japonska potřeba vymanit se z obranné závislosti na USA a získat tím zpět pocit suverenity. Čína považuje tuto kampaň za snahu Japonska o návrat k imperialismu a nešetří kritikou. I v samotném Japonsku probíhali proti tomuto úmyslu protesty, nicméně je jen otázkou času, než na změnu ústavy dojde.

Čína se tím samozřejmě cítí ohrožena, jelikož klesne vojenská převaha, kterou nyní proti svým východním sousedům má. Určitě se pokusí zastrašit Japonsko, aby změně ústavy zabránila, zároveň si ale dobře uvědomuje, že to bude v blízké budoucnosti nový problém pro jejich velmocenské postavení v regionu.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.

Zdroj: cz.sputniknews.com

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.