The New York Times řekli, jak budou vypadat války budoucnosti
Znovuzrození vojenské moci Ruska a Číny staví americké vojáky před úkol připravit se k „válkám budoucnosti“, pro které bude charakteristické vytvoření velkých armád a boj na mnoha frontách, myslí si dopisovatel The New York Times Helene Cooperová.
Podle slov autorky článku vykonávali američtí vojáci za posledních 15 let operace pouze proti špatně ozbrojeným povstalcům a různým teroristickým organizacím. Nyní se ovšem musí „znovu naučit čelit velkým armádám".
Získání návyků vedení „obyčejných vojenských kampaní", které The New York Times označuje za „války minulosti", je nezbytné kvůli zesílení vojenské moci Ruska a Číny, také díky nepředvídatelnosti Severní Koreji.
Pro to se v USA provádějí nové typy cvičení, pokračují noviny, které směřují na přípravu k tomu, co Pentagon označuje za „hybridní válku budoucnosti", což v chápání USA znamená „soubor obyčejných bojů, povstání a kybernetických hrozeb".„Když hovoří o hrozbách vysoké úrovně, vidíte různé úrovně možností. A armáda USA nebojovala proti takovým typům protivníků už dlouhou dobu. Způsoby tréninku nebudou v budoucnosti takové jako dříve, jelikož okolní prostředí se dnes velmi změnilo," řekl náčelník štábu americké armády Mark Milley.
Podle jeho slov se budoucí války „mohou vést obyčejnými ozbrojenými silami, speciálními silami, partyzány, teroristy a zločinci, kteří budou spolu promícháni ve velmi složitých terénních podmínkách a s potenciálně vysokou koncentrací civilistů".
The New York Times také citují názor představitelů americké flotily, že v budoucích válečných kampaních bude důležité ustanovení kontroly nad moři a oceány.
„Když vidíte konkurenci, která se vrátila mezi velmoci, zvláštní pozornost je třeba věnovat nejen projekci síly, ale i kontrole nad mořem," myslí si admirál amerického námořnictva John Richardson.
Američtí vojáci během posledních let opakovaně obvinili Rusko z vedení takzvané hybridní války. Kromě toho američtí vojenští úředníci neustále požadují zvětšit obranný rozpočet státu a zesílit přítomnost vojenské aliance NATO ve východní Evropě. Spolu s tím analytici nejednou hovořili o nevhodnosti používání samotného termínu „hybridní válka" ve vztahu k vnější politice Moskvy.
Zdroj: cz.sputniknews.com