Z NATO zaznělo něco, co se asi Štětinovi líbit nebude
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg poskytl rozhovor německému týdeníku Spiegel.
Mimo jiné odmítá kritiku za příliš „měkký“ přístup vůči Rusku a konstatuje, že studená válka skončila. Proto není z jeho pohledu nutné udržovat masivní vojenskou přítomnost v Pobaltí a v dalších hraničních oblastech NATO.
Stoltenberg odmítá nedávnou kritiku tří bývalých vysokých generálů NATO, kteří jsou nespokojeni s politikou Severoatlantické aliance vůči Rusku. „NATO je nejúspěšnější aliancí v historii. Podařilo se nám doposud zabránit válce díky kombinaci silné obrany a odstrašujících prostředků. Navíc jsme nedávno rozšířili naši vojenskou přítomnost ve východní části aliance ve větší míře, než tomu bylo kdykoli v průběhu studené války. Pravidelně také pořádáme vojenská cvičení,“ argumentuje generální tajemník NATO.
Válka s Ruskem nejspíš nebude
Trvalé umístění tisíců vojáků například v Pobaltí, jak naposledy požadoval například estonský premiér Taavi Roivas, považuje Stoltenberg za nereálné. „Neměli bychom zapomínat, že dnes již žádná studená válka, kdy byly na hranicích NATO umístěny stovky tisíc vojáků, naštěstí neexistuje. V současnosti považuji za rozhodující faktor spíš rychlost, s jakou jsme schopni vojenské jednotky nasadit v akci,“ soudí Stoltenberg.
Přes snahu redaktora německého týdeníku se Stoltenberg v průběhu rozhovor nechtěl pouštět do žádných silných prohlášení namířených proti Rusku. „My se chováme přiměřeně a dali jsme mnohokrát najevo, že si nepřejeme žádnou konfrontaci. V žádném případě si nepřejeme novou studenou válku, a proto kontinuálně pracujeme na vytvoření více konstruktivních vztahů s Moskvou,“ prohlásil Stoltenberg, který také dříve působil ve funkci premiéra Norska.
Žádné velké akce se nechystají
Konkrétně je podle Stoltenberga nutné usilovat o užší dialog s Ruskem prostřednictvím větší transparentnosti a předvídatelnosti reakcí druhé strany. „Nebezpečí vzniku konfliktu úměrně narůstá se zvýšenou přítomností ruských vojáků a zbraní na našich hranicích. Jako příklad mohu uvést sestřelené ruské stíhačky u tureckých hranic nebo letové manévry ruských bitevních letounů nad Baltským mořem. Měli bychom se snažit těmto incidentům zabránit.“
Velmi diplomaticky se Stoltenberg vyjadřuje na adresu Turecka, které je mnohými kritizováno za nedodržování lidských práv a umlčování opozičních názorů vůči vládě a prezidentu Erdoganovi. „NATO je založeno na společných hodnotách, jako je demokracie, individuální občanské svobody a právní stát. V rámci společných jednání na tyto skutečnosti opakovaně poukazujeme a platí pro všechny spojence, včetně Turecka,“ říká Stoltenberg a v závěru rozhovoru avizuje, že v dohledné době NATO nechystá žádné nasazení vlastních vojáků.
Zdroj: eportal.parlamentnilisty.cz