Průlomové rozhodnutí soudu, které musí Evropa respektovat: Police má zákaz zatknout uprchlíky!
Evropský soudní dvůr dospěl k přelomovému rozhodnutí. Pravděpodobně tím rozzlobí odpůrce již tak velmi kritizované migrační politiky Bruselu.
Nově už policejní složky nebudou moci nelegální uprchlíky zatýkat.
Nelegální migranty přijíždějící do zemí Evropské unie, které jsou v schengenském prostoru, by již nemělo být zatýkaní. Potvrdil to Soudní dvůr Evropské unie. Informovalo o tom BBC. Namísto zatčení by měly být automaticky vráceni do země, odkud přišli. Rozhodnutí platí pro uprchlíky překračujících hranice států, kde se nepoužívají pasy.
Soud tak rozhodl na základě případu ghanské uprchlice, kterou našla francouzská policie s falešným belgickým pasem při vstupu do Eurotunelu pod Lamanšským průlivem. Selina Affum byla zadržena na francouzském území, ale argumentovala, že to bylo nelegální zadržení v rámci platných zákonů EU, tzv. Směrnici o návratech.
Podle této Směrnice, ilegální uprchlík má po zadržení až 30 dní na to, aby dobrovolně opustil zemi. Po uplynutí této lhůty by se ve vyhoštění neměla používat žádná síla, resp. nemělo dojít k ohrožení na životě. Návratová směrnice brání tomu, aby byl občan třetí země Evropské unie, který dosud nebyl vyhoštěn, zadržován jen proto, že vstoupil na území členského státu nezákonně přes vnitřní hranici schengenského prostoru, píše BBC.
Případ Seliny Affum francouzský soud předal Evropskému soudu, aby rozhodl. Platilo to i v případě, kdy uprchlík byl zachycen při odchodu ze země. Rozhodnutí obsahuje i několik důležitých klauzulí.
Policie bude moci zadržet uprchlíka v případě, kdy se vzepřel příkazu opustit zemi nebo v případě, že byl již deportován a pokouší se ilegálně dostat opět do země. Zadržet je mohou až na 18 měsíců v případě, že "existuje riziko zmaření návratu", tedy že by uprchlík chystal útěk.
Zdroj: topky.sk