Rusko vytvoří novou vojenskou základnu. Tento krok změní zřejmě mnoho věcí...
Velký ohlas vzbudily před několika měsíci prohlášení ministra obrany Ruska o plánech stavby nové námořní základny na Kurilských ostrovech.
Mnozí to tehdy chápali jako přání zesílit ruskou vojenskou přítomnost na ostrovech jižní části souostroví, o které se vede s Japonskem spor.
Z jednoho vyjádření, které bylo v těchto dnech učiněno velitelem vojsk Východního vojenského okruhu generál-plukovníkem Sergejem Surovikinem, vyplývá, že základnu plánují umístit na neobydleném ostrově Matua ve střední části řady ostrovů, dostatečně vzdáleném od sporné oblasti. Ostrov už byl prostudován vědci, kteří dospěli k závěru, že je vhodný pro základnu sil flotily.
Během japonské vlády na Kurilech byl Matua, ostrov o rozloze 50 km, změněn na neprostupnou pevnost. Kdysi byl na ostrově Matua malý počet původních obyvatel — ajnů, ti ale byli ještě před válkou Japonci z ostrova odvezeni. Od té doby byli obyvateli ostrova vojáci. Na ostrově byl mnohatisícový garnizon, byly vytvořeny stovky kilometrů dlouhé podzemní tunely, postaveno velké množství opevnění. Nicméně poté, co Sovětský svaz vstoupil do války v Tichém oceánu, garnizon se vzdal bez boje.
Po válce udržoval SSSR na ostrově pouze nevelké jednotky radiotechnických vojsk a pohraniční jednotku. Nic z toho nebylo srovnatelné s japonskou vojenskou přítomností. Poslední vojska byla stažena v roce 2000 a on zůstal bez stálých obyvatel. Periodicky ho navštěvují cestovatelé: opuštěný ostrov je zaplněn zbytky japonské vojenské techniky z dob války, starými opevněními, tajemnými tunely a jinými pozoruhodnostmi.
Obzvlášť důležité je to, že na ostrově byla Japonci postavena tři velká letiště s betonovými dráhami, která se zachovala do dneška. Vedle ostrova Matua se nachází nevelký ostrov Toporkova o rozloze 1,3 km. Ten vytváří clonu pro část pobřeží ostrova Matua a umožňuje vytvořit příjemný přístav. Surovikin ve svém vystoupení podtrhl dobře zachovaná japonská letiště. Je očividné, že dráhy budou potřeba vyměnit a přestavovat, oblast je ale již připravena a náklady nebudou velké.
Z toho, co můžeme pochopit, je jasné, že na ostrově Matua budou rozmístěny radiotechnické prostředky, letectvo a lodě. Nadále zůstává nejasná otázka, proč bylo rozhodnuto o tom, umístit na ostrov velké síly až teď, když si ho ani SSSR během Studené války příliš nevšímal. Jedním z možných vysvětlení může být snaha pečlivěji kontrolovat vstupy do Ochotského moře s pomocí radiotechnických prostředků a hlídkového letectva. Je také možné, že při výběru základny byl brán ohled na hypotetickou možnost dosažení kompromisu s Japonskem o teritoriálních otázkách a částečné demilitarizace jižních Kuril.
V každém případě dostane ruská flotila k dispozici unikátní ostrov-pevnost s velkým počtem opevnění, podzemními prostory, kasárnami a sklady a dokonce i podzemními úkryty pro nevelké lodě. Tři letiště umožní udržovat na ostrově velkou leteckou skupinu a vládnout okolním vodám.
Zdroj: cz.sputniknews.com