V Japonsku podalo 700 lidí žalobu proti „válečnické“ vládě, která chce chránit USA v případě konfliktu
Více než 500 lidí v Tokiu a 200 lidí ve Fukušimě podalo žaloby proti japonské vládě a snaží se napadnout ústavní změny, které umožňují účast japonské armády v operacích v zahraničí.
...
Až dosud se Japonsko vzdávalo tohoto práva, neboť odporovalo ústavě, jejíž návrh byl připraven Spojenými státy po druhé světové válce. Nyní, japonské sebeobranné síly mohou podle nových bezpečnostních zákonů dokonce použít sílu k ochraně Spojených států a dalších spojenců, ačkoliv by Japonsko samo nebylo napadeno.
Jako uvedla agentura RIA Novosti s odkazem na televizní stanici NHK, mezi těmi, co podali žaloby u okresního soudu v Tokiu, jsou právníci a bývalí soudci, kteří věří, že nové zákony porušují 9. článek „mírové" ústavy. Jeden z právníků Makoto Ito vyzval soud, aby plnil svou povinnost chránit ústavu.
Podle kanálu, dalších 1500 lidí po celém Japonsku se chystá podat žaloby proti vládě země, u místních soudů, včetně obyvatel Ósaky, Hirošimy a Nagasaki.
Žalobci požadují nejen zrušení zákonů, ale také až 100 tisíc jenů (asi 900 dolarů) náhradu za morální újmu. Agentura Kyodo uvádí například profesora univerzity umění Musashino Yoko Seedse, který řekl, že nový výklad ústavy Japonska přijatými zákony o kolektivní bezpečnosti porušuje výukový proces, protože předtím Ústava zakazovala bojové operace i v zahraničí. Žalobci, podle agentury věří, že nový zákon porušuje jejich právo žít mírově ve světě a obyvatelstvo je vystaveno nebezpečí.
Nicméně, sekretariát Národního bezpečnostního kabinetu v ten samý den vydal prohlášení, že nové zákony jsou v souladu s ústavou a jsou důležité pro ochranu lidských životů.