Je to tady. Banky v USA omezují výběr hotovosti z bankomatů a zakazují 100 dolarové bankovky

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 13849

Americká banka JP Morgan Chase omezila zákazníkům jiných bank výběr hotovosti na 1000 dolarů na jednu platební kartu denně.

Zároveň upravila své bankomaty tak, aby již nebylo možné vybírat 100 dolarové bankovky. Strach z omezení přístupu k penězům vede lidi k hromadnému vybírání hotovosti.

Na znamení ochrany zákazníků před „kriminální činností“, rozhodla banka JP Morgan Chase omezit výběry hotovosti z bankomatů. Opatření souvisí se snahou americké centrální banky stáhnout z oběhu sto dolarové bankovky. Banka v rychlém tempu provádí úpravy bankomatů, které zamezí dosavadní praxi vybírání sto dolarových bankovek v neomezeném množství. Jen za minulý měsíc došlo k úpravě zhruba 18 000 bankomatů. Tyto kroky vedly mnohé zákazníky k horentnímu výběru hotovosti.

Vybírání hotovosti ještě urychlil ředitel banky JP Morgan Chase Jamie Dimon, který omezil výběry pro zákazníky ostatních bank na 1000 dolarů denně. Od oznámení změny stoupl počet případů, kdy si zákazníci, zejména zahraničních bank z Ukrajiny a Ruska, vybrali velké objemy peněz. Byl dokonce zaznamenán i případ výběru 20 000 dolarů v hotovosti při jediné transakci. Podle oznámení banky se zdá, že velké výběry hotovosti byly přirozeným jevem bez kriminálního podtextu.

„Kvůli vzrůstajícímu dohledu úřadů, věnují banky více pozornosti velkým pohybům hotovosti, které by mohly být známkou praní špinavých peněz nebo jiných aktivit v šedé ekonomice,“ citoval list Wall Street Journal Jamieho Dimona.

Omezování hotovostních transakcí

Centrální banky nejen v USA i Evropě v rámci svých snah o potlačení kriminálních aktivit a daňových úniků omezují hotovostní transakce. Jedním z opatření, kterými toho chtějí docílit je ukončení platnosti bankovek s velkou nominální hodnotou.

Zdá se však, že snahy centrálních bank se mnohdy míjí účinkem a místo toho naopak vzbuzují v běžných občanech nedůvěru z rostoucího dohledu nad jejich finančními prostředky. Obavy o peníze uložené v bankách pak vedou zákazníky k výběrům a držení větších objemů hotovosti.

Současně se snahami centrálních bank se objevují i další nečekané problémy. Jedním z nich může být tzv. „run“ na banky, tedy stav, ve kterém klienti po bance hromadně požadují zpět své peníze. Lidé omezení přístupu k hotovosti nechtějí. Tento případ hromadného vybírání hotovosti ve Spojených státech tak může být příkladem takového „mini runu“ na banku. Každá další restrikce na pohyb kapitálu, a obzvlášť hotovosti, pak může způsobit přesný opak zamýšleného záměru a zvýšit mezi běžnými lidmi poptávku po hotovosti.

Vyprodané trezory

Podobný příklad nezamýšlených důsledků opatření zavedeného centrální bankou lze dohledat v Japonsku. Lidé zde v souvislosti se zavedením negativních úrokových sazeb začali hromadně vybírat hotovost. V důsledku toho prudce vzrostla poptávka po trezorech, do kterých si lidé mohou vybrané peníze uložit.

Zdroj: konzervativnyvyber.sk

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.