Jihoafričanky mohou studovat na univerzitě zdarma, ale jen pokud splní jednu náročnou podmínku
Osmnáctiletá Jihoafričanka Thubelihle Dlodlová neměla peníze, aby mohla jít studovat na univerzitu.
...
Nicméně její prvotní skepse zmizela, když zjistila, že má něco tak vzácné, že jí to může zafinancovat celé studium. Tou vzácností je dnes už hlavně v západní civilizaci téměř vůbec neceněné panenství.
Až do doby, kdy mladá dívka ztratí panenství, její náklady na studium na univerzitě převezme místní radnice. Informaci zveřejnil český server Reflex.sk.
Thubelihle získala stipendium, které pokrývá její náklady na studium a ubytování až do té doby, dokud nedokončí studium na Pretorijské univerzitě. Tato podpora je vyhrazena pro mladé dívky, které jsou panny. Jde o iniciativu distriktu Uthukela v provincii KwaZulu-Nata, ležícího přibližně 200 kilometrů od města Durban. Hlavním cílem podpory je zamezení nechtěnému otěhotnění a šíření AIDS. Stipendium zatím dostává bez ohledu na prospěch 16 mladých studentek. Mladé ženy jsou každý rok podrobeny vizuální prohlídce, kterou uskutečňují starší ženy.
V případě, že se ukáže, že měla pohlavní styk, přestanou stipendium dostávat. Stipendium pro panny se nelíbí ochráncům lidských práv. Uvádějí, že program je diskriminační a porušuje ústavu. Spát jim nedají ani zkoušky panenství. Vzhledem ke kontrole panenství Thubelihle uvedla, že tyto testy nijak nenarušují její soukromí. Dodala, že je ráda, že je taková jaká je, a právě to jí dodává více sebeúcty. Vůči kritice lidskoprávních organizací se brání i úřady Uthukele a za stipendiem si pevně stojí.
Hlavním důvodem, proč jsme toto stipendium zřídili, je to, že v našem distriktu máme vysoký počet nechtěných těhotenství u dospívajících dívek a mnoho mladých lidí má AIDS, zveřejnil Reflex.cz vysvětlení starostky Dudy Mazibukové.
S myšlenkou tohoto zvláštního stipendia přišli podle Mazibukové samotné dívky, které si stěžovaly, že se jim jako pannám nedostává uznání, zatímco mladé těhotné ženy dostávají od vlády podporu. V distriktu Thukela, kde žije 800.000 obyvatel, je podle statistik radnice téměř polovina osob ve věku od patnácti do čtyřiceti devíti let HIV pozitivních.
V Jihoafrické republice je také vysoký počet předčasných těhotenství - ve věku devatenáct let je zde těhotných asi čtvrtina dívek, uvádí se na africkém internetovém serveru Africa Check.
Zdroj: hlavnespravy.sk