Neschválená GM rýže ohrožuje světové zásoby
Více než 30 zemí světa hlásí v dovozech rýže z USA výskyt geneticky modifikovaných plodin, což vyvolává hrozbu „široké kontaminace“ světových zásob rýže. Jak vyplývá z nedávné společné zprávy organizací Greenpeace a GeneWatch UK, americké ministerstvo zemědělství v letech 2006 až 2009 zachytilo v celosvětových dodávkách rýže stopy tří druhů geneticky modifikované rýže neschválené k použití, všechny z produkce koncernu Bayer CropScience nebo jeho předchůdců Aventis CropScience a AgroEvo.
Toto zjištění přichází nedlouho poté, co byla na poli v americkém Oregonu objevena geneticky modifikovaná pšenice koncernu Monsanto. Zatímco Monsanto mluví o sabotáži, Agentura Reuter´s s odvoláním na ministerstvo zemědělství USA konstatuje, že zmíněný druh pšenice odolný vůči herbicidu Roundup byl vyvíjen v letech 1998 až 2005, načež nedostal schválení k uvedení do prodeje. Veškerá geneticky upravená semena měla být následně zničena, ale ukazuje se, že v Národním centru pro uchování genetického výzkumu v coloradském Fort Collinsu byla uskladněna nejméně do konce roku 2011.
„Vědecké studie dokládají, že kontaminaci geneticky modifikovanými plodinami nelze zabránit, jakmile se takové plodiny v oblasti už jednou začaly pěstovat,“ konstatuje Earth Open Source ve zprávě nazvané Mýty a pravdy o GMO. „Koexistence rychle ústí v rozsáhlou kontaminaci geneticky nemodifikovaných plodin, ať už prostřednictvím opylování, šíření GM semen zemědělskou technikou nebo neúmyslným promísením během skladování.“
Ministerstvo zemědělství USA ve své zprávě uvádí, že zdrojem kontaminace rýže jsou pokusná pole firmy Bayer, způsob kontaminace nemodifikovaných plodin ale není s to určit. Tato kontaminace má už nyní „zásadní dopad na americký vývoz rýže,“ konstatuje zpráva, podle níž už byla rýže z USA v mnoha zemích stažena z prodeje, zatímco Rusko nebo například Bulharsko její dovoz zcela zakázaly. Ačkoli negativní dopady geneticky modifikovaných plodin na lidský organismus nebyly až dosud vědecky zcela prokázány, po nálezu GM pšenice v Oregonu Japonsko a Jižní Korea zrušily veškerý dovoz americké pšenice.
Otázka možností, jak nakrmit obyvatelstvo planety, přitom nabírá na aktuálnosti. Podle odhadů by se počet lidí na Zemi měl v příštích 40 letech zvýšit o 2,5 miliardy, přičemž ale studie Minnesotské univerzity varuje, že farmáři nebudou s to zdvojnásobit produkci obilovin, aby předešli nedostatku potravin nebo pokryli stravovací návyky lidstva. Rostoucí střední třída v Číně nebo Indii už dnes totiž konzumuje více masa, než kdy jindy.
Už dnes přitom přibývá lidí, kteří trpí nedostatkem potravin, a jejich počet se podle odhadů organizace Oxfam blíží miliardě. Znamená to, že každý sedmý obyvatel planety se ráno probouzí a večer usíná o hladu.
Experti Minnesotské univerzity nyní soudí, že řešením je spíše zvyšování výnosů než rozšiřování zemědělské půdy. Jejich studie ale ukazuje, že ve 24 až 39 procentech nejvýznamnějších pěstitelských oblastech se sklizně ročně nijak zásadně nezvyšují a tento růst se u nejdůležitějších plodin – sóji, rýže a kukuřice – v průměru pohybuje kolem jednoho procenta, což ke zdvojnásobení produkce do roku 2050 nepostačí.
Komentáře: