Vědci našli vzácného ptáka, udělali selfíčko a pak ho zabili
Vědecký tým amerických ornitologů vedených profesorem Chrisem Filardim objevil na Šalomounových ostrovech v Pacifiku vzácný druh ledňáčka vousatého.
Jejich postup byl následující. S nádherným ptákem se vyfotili a pak ho zabili. Ve jménu civilizace.
Fotografie ledňáčka vousatého je vůbec první, která se kdy podařila vyfotit. Za to by patřil profesoru Filardimu jistě nehynoucí dík a vědecká sláva. Ovšem tento ornitolog následně rozhodl, že pták se musí usmrtit, aby mohl být dále zkoumán. Filardi na svém facebookovém profilu nejprvě barvitě popsal celou situaci. "Když jsme se přiblížili k ptákovi chycenému do sítě, nahlas jsem vykřikl Ó můj bože, to je ledňáček! Jeden z nejméně prozkoumaných živočišných druhů světa byl přímo přede mnou jako nějaké mýtické stvoření, které právě obživlo."
No a co se nestalo. Filardi se s oním mýtickým obživlým stvořením vyfotil a pak ho zabil. Je to prý běžný vědecký postup, nicméně i odborná veřejnost je rozdělená v názoru na zabíjení zvířat pro vědecké účely. Filardi se ihned začal obhajovat na svém profilu. "Nebyla to žádná trofej. Nejedná se o ohrožený druh, na Šalomounových ostrovech se vyskytuje poměrně často." Nepřesvědčil tím veřejnost ani některé své kolegy. Přestože Filardi slibuje bohaté výsledky, které studium mrtvého ledňáčka vědě přinese, například profesor Mark Bekoff vzkázal svému kolegovi toto: "Kdy to zabíjení zvířat skončí? Musíme tuto otázku opravdu zvážit, protože příliš mnoho výzkumů je krvavých a nemuselo by být. Zabíjení ve jménu zachování, vzdělání nebo čehokoliv jiného musí přestat. Je to špatné a dává to děsivý příklad pro další výzkumy ale i pro naše děti," prohlásil Bekoff.
Zdroj: extrastory.cz