Vláda USA má knoflík na vypnutí internetu, ale říkají, že vám do toho nic není

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4711

V pondělí Nejvyšší soud odmítl projednat petici Informačního centra elektronického soukromí (EPIC), která se snažila donutit Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, aby uvolnili podrobnosti o tajném protokolu „killswitch“ (smrtící vypínač), který by při mimořádných událostech vypnul mobilní telefony a internetovou službu.

EPIC bojuje již od roku 2011, aby byly zveřejněny podrobnosti o programu, který je známý jako Standardní operační postup 303. EPIC píše, že „dne 9. března 2006 Národní komunikační systém (NCS) schválil program SOP 303, který však nikdy nebyl zveřejněn. Tento tajný dokument kodifikuje „vypnutí a obnovení procesu pro použití komerčních a soukromých bezdrátových sítí během národní krize.“

EPIC pokračuje: „ve zprávě z let 2006-2007 naznačil Národní bezpečnostní telekomunikační a poradní výbor prezidenta (NSTAC), že SOP 303 by byl realizován pouze v rámci koordinace s Národním koordinačním centrem (NCC) z NSTAC, zatímco rozhodnutí vypnout službu by učinili poradci ze státní vnitřní bezpečnosti nebo jednotlivci z Ministerstva pro vnitřní bezpečnost (DHS). Ve zprávě se také uvádí, že NCC určí, zda je nutné provést vypnutí na základě „série otázek.“

I přes porážku EPIC u Nejvyššího soudu, čtyřletá soudní bitva přinesla silně redigovanou kopii Standardního operačního programu 303.

Boj za transparentnost, týkající se SOP 303, začal krátce poté, kdy úředník rychlé městské hromadné dopravy (BART) v San Franciscu zastřelil 3. července 2011 bezdomovce, muže jménem Charles Hill. Tato střelba vyvolala v průběhu července a srpna 2011 masivní protesty proti společnosti BART. Během jednoho z těchto protestů úředníci společnosti BART odřízli mobilní telefonní služby uvnitř čtyř tranzitních stanic po dobu tří hodin. Toto zapříčinilo, že nikdo na nástupišti nemohl volat ani přijímat hovory, textové zprávy nebo jiná data.

V červenci 2012 Informační centrum EPIC předložilo Ministerstvu pro vnitřní bezpečnost žádost na základě zákona o svobodě informací (FOIA), požadující plně znění Standardního operačního programu 303, úplné znění předem stanovené „série otázek“, které určují, zda je nutné vypnutí, a veškeré protokoly ohledně realizace, související s uskutečněním Standardního operačního programu 303, distribuované na Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, do jiných federálních agentur nebo soukromých společností.

Poté, co Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost bojovalo proti zveřejnění FOIA, městský soud ve Washingtonu D.C. rozhodl ve prospěch EPIC, ale toto rozhodnutí bylo později zrušeno odvolacím soudem. Odvolací soud sdělil Informačnímu centru EPIC, že vláda má možnost zadržet podrobnosti plánu na základě zákona o svobodě informací, protože informace by mohly „ohrozit“ veřejnost. V roce 2015 skupina digitálních práv požádala Nejvyšší soud o přezkoumání rozhodnutí federálního odvolacího soudu.

Se zamítnutím petice Informačního centra EPIC Nejvyšším soudem se zdá, že se problém dostal do slepé uličky. Americký lid je (opět) ponechán v nevědomosti, pokud jde o vnitřní fungování dalšího nebezpečného a rušivého vládního programu. Jen díky tvrdé práci aktivistů a skupin, jako je centrum EPIC, jsme si alespoň přinejmenším vědomi existence tohoto programu – ale znát jen malou část o protokolu nestačí. Abychom mohli bojovat proti takovým přehnaně tvrdým opatřením, potřebujeme mít přístup k vlastním dokumentům vlády. Naštěstí již máme interního informátora, který se chystá tyto detaily zveřejnit.

Co uděláme s informacemi, je na každém z nás. Můžeme sedět a dívat se, jak Spojené státy dále přecházejí do militarizovaného policejního a dozorčího státu – nebo můžeme šířit tyto informace, zapojit se na místní úrovni a vytvářet nové systémy mimo aktuální modely kontroly a vykořisťování.

Zdroj: nwoo.org

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.