Švýcarské bunkry ochrání 8 milionů lidí. Švýcarsko nemá armádu, Švýcarsko je armáda...

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 32181

Švýcarsko si svou neutralitu střeží pásmem bunkrů a pevností v okolních Alpách.

Jejich maskování je ovšem tak dokonalé, že je velmi často nelze vůbec najít. To, co vypadá jako horská bouda, může mít pod zemí železobetonový bunkr. Z opuštěného skaliska na nepřítele míří kulomety a děla. Švýcaři jsou prostě mistry maskování.

Švýcarsko lze v případě potřeby přeměnit na vojenskou zónu. Tunely jsou podminovány a mohou být v případě potřeby vyhozeny do povětří. Dálnice mohou sloužit jako přistávací a vzletové plochy pro letadla. Hlavní jsou ale bunkry. Ty protiatomové jsou pod každým větším domem, školou nebo nemocnicí. V zemi je 300 000 bunkrů a 1500 protileteckých krytů. Vleze se do nich celá populace Švýcarska. Každý muž pod 34 let je voják v záloze. Zbraně mají záložáci doma. Pokud by chtěl někdo napadnout Švýcarsko, měl by to zkrátka opravdu těžké. Možná i proto nebylo Švýcarsko účastno žádného vojenského konfliktu už 200 let. Jeden z důstojníků armády ostatně řekl: „Švýcarsko nemá armádu, Švýcarsko je armáda.“

V současnosti se upouští od stavby nových bunkrů. Švýcaři je často přeměňují na muzea, hotely nebo přístřešky pro bezdomovce. Jednu dobu se dokonce uvažovalo o uzavření tisíců bunkrů a krytů, ale Švýcarsko k tomu zatím nepřistoupilo. Protiatomové kryty jsou podle vlády stále potřeba, protože „neutralita není ochranou před radioaktivitou,“ stojí v jednom vyjádření vlády. Podle zákona musí mít každý nový dům svůj protiletecký kryt. Švýcarsko je vůbec jedinou zemí světa, která v případě potřeby může umístit do krytů kompletní populaci.

Zdroj extrastory.cz

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.