„Pomáhal jsem vytvořit Islámský stát“: Veterán z války v Iráku tvrdí, že IS je výsledkem americké politiky na Blízkém východě

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 4041

Válečný veterán z Iráku a příslušník americké námořní pěchoty Vincent Emanuele tvrdí, že přispěl k vytvoření Islámského státu. Krutosti a zločiny, kterých se se svými kolegy během války v Iráku dopustil, podle něj na Blízkém východě způsobily „zpětný ráz“, jehož výsledkem je mimo jiné vznik IS.

Mučení a ponižování jako v Abú Ghrajbu Bývalý mariňák Vincent Emanuele svoji zodpovědnost přiznal v článku, který vyšel v anglické sekci webových stránek televize TeleSUR. Snaží se v něm přinést odpověď na často kladenou otázku: „Z čeho Islámský stát vznikl?“

„Když jsem sloužil v letech 2003-2005 v Iráku u 1. praporu v 7. pluku námořní pěchoty, ještě jsem netušil, jaké válka bude mít dopady, ale věděl jsem, že přijde zúčtování,“ napsal pro TeleSUR. „S touto odplatou, můžeme ji též nazvat zpětným rázem, se v současné době potýkáme po celém světě (Irák, Afghánistán, Jemen, Libye, Egypt, Libanon, Sýrie, Francie, Tunisko, Kalifornie, atd.) a konec je v nedohlednu.“

V rozhovoru pro televizi RT Emanuele řekl, že prozřel během své druhé mise v Iráku, a to díky jednoduché otázce. „Viděl jsem ostatní mariňáky, jak zabíjejí nevinné lidi, mučí nevinné civilisty, ničí majetek, mrzačí mrtvoly, šlapou po nich a přitom se smějí a fotografují,“ řekl. „Bylo to pro mě velmi jednoduché. Byl jsem tam v Iráku a říkal jsem si: „Jak bych se zachoval?“, „Co bych si pomyslel, kdybych byl v kůži Iráčanů?“ Ve svém článku Emanuele popisuje, jak se svojí četou doslova ničili Mezopotámii tím, že vyhazovali odpadky ze svého terénního vozu Humvee. Házeli na děti bonbóny Skittles, láhve plné moči, kamení a sutiny.

Vzpomíná též na vyprávění ostatních vojáků o mučení osob zadržených v provizorních věznicích. „Živě si pamatuji, jak mi mariňáci vyprávěli o ranách pěstí, fackování, kopání, ranách lokty a koleny a pažbou pušky do hlavy. Vzpomínám si na případy sexuálního mučení, kdy iráčtí muži museli mezi sebou provádět sexuální úkony a mariňáci jim přitom dávali před varlata nůž. Taky je někdy znásilňovali obušky,“ napsal Emanuele.

To se dělo v době vypuknutí skandálu ve vězení Abú Ghrajb v roce 2003, kdy Amnesty International zveřejnila informace o porušování lidských práv příslušníky americké armády a jejich koaličních partnerů v iráckých vazebních zařízeních a věznicích. Jedním z bývalých vězňů americké armády je i Abú Bakr al-Baghdádí, který nyní stojí v čele Islámského státu.

Výzva pro další veterány

Emanuele řekl, že během své druhé mise v Iráku si třídil informace tím, že hovořil se svou rodinou a přáteli a zapojil se do práce protiválečných aktivistů a veteránů, jako jsou Howard Zinn, Noam Chomsky nebo Amy Goodman. Seznámil se též s činností skupin, jakými jsou například Veteráni pro mír, Iráčtí veteráni proti válce a Vietnamští veteráni proti válce. To mu pomohlo dát si své neověřené zkušenosti do souvislostí.

„Bylo mi jasné, že to, co jsem viděl, bylo špatné, že je to nemorální, nespravedlivé a protizákonné,“ řekl Emanuele pro televizi RT. „A věděl jsem, že nám to přinese závažné problémy v podobě takových skupin, jako je Islámský stát.“ Podle svých slov se s tím, čeho byl svědkem, vyrovnal a tuto válku považuje za součást dlouhé historie americké agrese, do které nepatří pouze Irák a Afghánistán nebo války ve Vietnamu a Koreji. Tato historie sahá až ke genocidním praktikám použitým proti původnímu americkému obyvatelstvu, afroamerickým otrokům a obyvatelům Jižní a Latinské Ameriky.

Emanuele pro televizi RT dodal, že chce, aby jeho článek zlepšil informovanost lidí zejména ve Spojených státech o tom, co Spojené státy dělaly a dělají po celém světě.

Přiznal také, že článek má pro něj očistný účinek. „Většinu z toho, co píšu a co si o tom myslím, dělám nejen z politických důvodů a proto, že chci lépe informovat lidi, ale chci tím také pomoci sám sobě. Je to sobecký způsob, jak zůstat naživu a udržet si motivaci a zájem,“ řekl Emanuele.

„Je příliš mnoho obětí válek a veteránů, kteří ve válkách v Iráku, Afghánistánu, celém Blízkém východě, v severní Africe a při dronových útocích ničí životy lidí. Myslím si, že by se mělo přihlásit více veteránů ze Spojených států i dalších západních zemí a otevřeně a upřímně promluvit o svých zkušenostech v zahraničí. Domnívám se, že by to snížilo pravděpodobnost účasti v takovýchto agresivních válkách v budoucnu.“

Zdroj: eurodenik.cz

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.