Výsledky roku 2015: světový obchod se zbraněmi dosáhl rekordní úrovně studené války

Napsal Svět kolem nás dne . Kategorie Zahraniční Počet zobrazení:: 2626

Objem světového exportu zbraní a vojenské techniky bude v roce 2015 činit asi 92,8 miliardy USD – tak velké objemy obchodu se zbraněmi nebyly od dob studené války, řekl v interview pro RIA Novosti mluvčí Střediska pro rozbor světového obchodu se zbraněmi (CAWAT).

Další znatelnou tendencí končícího roku je značný růst stínových, nelegálních dodávek zbraní v souvislosti s rostoucí aktivitou Islámského státu (Daiš). Spočítat jejich přesný objem z pochopitelných důvodů není možno.

Všechny výpočty provádí CAWAT v USD, tedy podle kurzu amerického dolaru v okamžiku uzavření té či oné smlouvy v cenách daného roku. Evidují se jenom legální dodávky zbraní a vojenské techniky. „V roce 2015 bude objem světového exportu a importu konvenčních zbraní (podle klasifikace Rejstříku OSN) činit podle odhadů CAWAT nejméně 92,8 miliardy USD. To je nejvyšší ukazatel od ukončení studené války", řekl spolubesedník agentury.

V posledních letech se světový export zbraní rychle zvyšuje. Třeba v roce 2012 činil jeho objem 57 miliard USD, a v roce 2014 — téměř 74,4 miliardy. Podle slov analytika, tak prudký růst je spojen se zahájením dodávek v řadě „megakontraktů" USA se zeměmi Blízkého východu, především se Saúdskou Arábií.

Hlavní dodavatelé zbraní

První trojici zemí vyvážejících zbraně tvoří USA, Rusko a Francie. Očividný lídr trhu zbraní a vojenské techniky — USA — prodaly v roce 2015 do zahraničí vojenskou techniku v částce 41,548 miliardy USD, což činí 44,77% světového objemu obranného exportu.

S velkým odstupem skončilo na druhém místě v tomto roce Rusko s objemem vývozu zbraní 13,944 miliardy USD (15% světových dodávek) — Na rozdíl od USA se ukazatele ruského exportu zbraní a vojenské techniky mění jen nepatrně — tvoří stabilně asi 13 miliard USD ročně.

Trojici lídrů uzavírá podle odhadů CAWAT Francie — objem jejího vývozu zbraní a vojenské techniky činil 7,874 miliard USD, čili 8,5% světových dodávek. Ve srovnání s rokem 2012 zvýšila Paříž tento ukazatel téměř dvojnásobně. Dále vypadá rating vývozců zbraní následovně: Německo, Velká Británie, Izrael, Itálie, Španělsko, Čína a Švýcarsko (čtvrté až desáté místo).

Růst nelegálního exportu

Kromě růstu legálních dodávek zbraní a vojenské techniky byl rok 2015 poznamenán obdoby nemajícím zvýšením stínového exportu, což je podmíněno aktivitou teroristického uskupení Islámský stát v Sýrii a Iráku. „Turecko, Saúdská Arábie a Katar, aniž by použily složitých schémat pro utajení fakt dodávek zbraní, dodávají zbraně přímo teroristům v Sýrii. V této souvislosti se stala hlavním odbytištěm v segmentu nelegálního obchodu se zbraněmi právě Syrská arabská republika", řekl mluvčí CAWAT.

Do této skupiny zemí, které můžeme označit za „černé díry" v segmentu nelegálního obchodu se zbraněmi, patří rovněž Irák, Afghánistán, Libye, Mali, Súdán a Nigérie. Jestliže dříve odhadoval CAWAT nelegální segment trhu zbraní na asi 2 až 3 miliardy USD ročně, pak v roce 2015, podle řady nepřímých ukazatelů může přesáhnout 5 miliard, tedy přes 5 % objemu legálního trhu. Takže celkový objem legálního a stínového exportu může v roce 2015 přesáhnout 100 miliard USD.

Jako tranzitní země pro reexport zbraní a vojenské techniky teroristům v Sýrii se využívá Ukrajiny a řady jiných států, podotýká CAWAT. Indický premiér Nárendra Módí v Moskvě © SPUTNIK WP: USA nedokáží vytlačit Rusko z indického zbrojního trhu

Průzračnost se snižuje

Vyostření syrského konfliktu v roce 2015 mělo za následek také snížení průzračnosti legálních dodávek zbraní. Například, velmi skoupá je informace o dodávkách ruských zbraní zákonné syrské vládě v letošním roce.

„Tajnost v této otázce je pochopitelná, protože jde o dodávky zbraní zemi, jejíž ozbrojené síly uskutečňují rozsáhlé bojové akce proti IS za podpory vzdušných a kosmických sil Ruska, avšak tento a řada jiných příkladů nezveřejnění informace o legálních dodávkách zbraní a vojenské techniky do zemí tohoto regionu (mj. do Iráku) snižují úroveň hodnověrnosti celkových odhadů světového trhu zbraní", podotkl spolubesedník agentury.

Podle odhadů CAWAT, snížení průzračnosti informace o legálních dodávkách zbraní a vojenské techniky na Blízký východ podle výsledků tohoto roku snížilo také úroveň hodnověrnosti celkových odhadů světového trhu zbraní a vojenské techniky o 3 až 4 procenta. 

Zdroj: cz.sputniknews.com

Loading...

Webový portál Svethostingu.info ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.