Přečtěte si o ruské ultimátníní zbrani: reflexivní kontrola - desinformace, kamufláž a jak ovlivnit výsledek války
Desinformace, kamufláž a lsti jsou některé ze způsobů, kterými lze ovlivnit výsledek války. Rusové dovedli toto staré umění na nový stupeň použitím teorie reflexivní kontroly (RC).
Reflexivní kontrola byla vyvinuta ruskými vojenskými stratégy v 60. letech; jejím cílem je předat protivníkovi informaci, která ho ovlivní tak, aby dobrovolně provedl rozhodnutí požadované iniciátorem akce. Může být užita proti lidem i procesorům činícím rozhodnutí na počítačové bázi.
Rusko ji používá nejen na strategické a taktické úrovni ve válce, ale i v geopolitické sféře. Generálmajor ruské armády M. F. Ionov patřil k prvním propagátorům RC, kterou se zabýval od 70. let. V roce 1995 napsal článek, kde řekl, že cílem reflexivní kontroly je donutit nepřítele učinit rozhodnutí, které vede k jeho porážce, tím, že ovlivní a ovládne jeho rozhodovací proces.
Ionov toto pokoádá za formu vysokého umění, založenou na nutnosti intimní znalosti lidského myšlení a psychologie, vojenské historie, kořenů konkrétního konfliktu a schopností soupeřících protivníků. Timothy L. Thomas napsal v Journal of Slavic Studies: „Ve válce, v níž je použita reflexivní kontrola, bude mít největší šanci na vítězství strana s nejvyšším stupněm reflexe (strana, která je nejlépe schopna imitovat myšlenky druhé strany či předvídat její chování). Stupeň reflexe závisí na mnoha faktorech, z nichž největší je analytická schopnost, všobecná erudice a zkušenost, a rozsah znalostí o nepříteli.“
Pokud je účinně uplatněna, reflexivní kontrola nad nepřítelem umožňuje ovlivnit jeho bojové plány, jeho vidění situace, a jak bojuje. Metody RC jsou různé a zahrnují kamufláž (na všech stupních), desinformaci, podněcování, násilné vydírání, kompromitování různých představitelů a důstojníků.
Podle Roberta C. Rasmussena z Centra pro mezinárodní námořní bezpečnost, „je to přesně ten typ aplikace reflexivní kontroly, kterou se Vladimír Putin naučil ve raném stádiu svého vývoj na 401. škole KGB a v jeho kariéře jako důstojník KGB /FSB.“
Zdroj: orgo.cz
Komentáře: