Astronomové hlásí objev údajně podle vědců neexistující „Planetu X“
Kolektiv astronomů ze Švédska a Mexika oznámil, že na hranici sluneční soustavy objevil dosud neznámý velký objekt.
Těleso nalezl systém ALMA (Atacama Large Millimeter Array), což je interferometr a současně velice citlivý spektrometr pracující v oboru milimetrových a submilimetrových vlnových délek, který vědcům umožňuje nahlížet do nejvzdálenějších a nejchladnějších oblastí vesmíru.
ALMA tento objekt detekovala ve směru Alfa Centauri A & B už v roce 2014. Těleso, tentokrát o něco trochu jasnější, bylo znovu pozorováno letos v květnu. Vzhledem k tomu, že leží několik úhlových vteřin od systému Alfa Centauri, logicky by do něj mělo patřit, případně být na něj gravitačně vázané jako Alfa Centauri D. Jenže… Protože tento hvězdný systém je od Slunce vzdálen 4,35 světelných let, na takovou vzdálenost (a vzhledem k jasu objektu v submilimetrové délce) by muselo jít o červeného trpaslíka. Ale taková hvězda by byla jasně viditelná v infračerveném spektru, takže pokud by šlo skutečně o Alfa Centauri D, věděli bychom o ní už dávno.
Protože nejde o součást hvězdného systému Alfa Centauri, musí jít o mnohem menší těleso. Ovšem bylo pozorováno jen dvakrát, takže zatím není možné určit jeho oběžnou dráhu a o jeho vzdálenosti a velikosti se můžeme jen dohadovat. Může jít o extrémní transneptunický objekt vzdálený asi 100 AU od Slunce (1 AU = přibližně 150 mil. km). Pro srovnání: planetka Sedna je od Slunce vzdálená 86 AU. Toto těleso by ale bylo pravděpodobně menší než Pluto.
Další – a podle objevitelů mnohem pravděpodobnější – možností je, že objekt je od Slunce vzdálený 300 AU. V daném případě by šlo o první „superzemi“ objevenou v naší sluneční soustavě. Superzemě je objekt, který má vyšší hmotnost než Země, ale je podstatně menší než plynoví obři. Švédský tým dal tělesu přezdívku Gná, což byla v severské mytologii bohyně splněných přání.
Širší vědecká komunita se k objevu staví zatím skepticky. „Pokud ALMA náhodou opravdu objevila masivní objekt v malém zorném poli vnější sluneční soustavy, lze předpokládat, že superzemí tam bude ještě 200 tisíc. To je nepravděpodobné. Protože pokud by tam opravdu byly, jejich existence by mohla destabilizovat celou sluneční soustavu a všichni bychom zemřeli,“ říká Mike Brown z Caltechu.